Pociągiem z Zawiercia na lotnisko

Pociągiem z Zawiercia na lotnisko pojedziemy jeszcze w tym roku

Pociągiem z Zawiercia na lotnisko w Pyrzowicach dotrzemy w zaledwie 23 minuty. Jeszcze w tym roku zakończą się prace budowlane.

 

Pociągiem z Zawiercia na lotnisko w Pyrzowicach dojedziemy jeszcze w tym roku. W czwartym kwartale tego roku bowiem planuje się zakończenie prac budowlanych. Wtedy to też linia kolejowa Zawiercie – Tarnowskie Góry zostanie oddana do użytku. Pozwoli ona na obsługę lotniska w Pyrzowicach. Całe przedsięwzięcie opiewa na kwotę 660 mln złotych, z czego ponad 500 mln złotych pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pracę głownie polegały na odbudowie nieczynnej od lat 30-kilometrowej linii kolejowej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Ponad 48 km linii zrewitalizowano i zelektryfikowano. Dzięki temu, pociągi pasażerskie rozwiną prędkość do ok. 140 km/h, towarowe z kolei do 80 km/h. W ramach inwestycji powstało również 59 obiektów inżynieryjnych oraz 38  przejazdów kolejowo – drogowych.

Dojazd do lotniska z Zawiercia zajmie 23 minuty, natomiast z Tarnowskich Gór – niecałe 20 minut. Z kolei podróżni z Katowic czy Częstochowy muszą liczyć się z 1-godzinną podróżą do Pyrzowic. Początkowo, mieszkańcy Katowic do lotniska dojadą linią przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Zawiercie. Dopiero na rok 2024 planuje się zakończenie prac remontowych na linii Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Wtedy to dopiero będzie możliwy dojazd z Katowic z pominięciem odcinka Zawiercie – Tarnowskie Góry.

Ponadto, remont przeszła również droga wojewódzka nr 913 (od ronda na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania przy wjeździe na lotnisko).

W ramach prac powstały dwie nowe jezdnie drogi wojewódzkiej pod torami kolejowymi zakończone rondem północnym przy wjeździe na lotnisko. Wcześniej bowiem istniała tam tylko jedna jezdnia, która krzyżowała się z szynami kolejowymi. To znacznie ułatwienie dla kierowców, głównie pod względem bezpieczeństwa.  Koszt tej inwestycji wyniósł 16,7 mln złotych.

 

Źródło i foto : dwakwadranse.pl  wkatowicach.eu

 

Zobacz Także:

Wyrzucasz ubrania do kontenerów? Oto co tak naprawdę się z nimi dzieje

Udostępnił środki psychotropowe dwóm 14-latkom. Został zatrzymany

Komenda PSP w Zawierciu wzbogaciła się o nowy wóz strażacki

Mammografia w Zawierciu – już 13 września pojawi się mammobus

Zawiercie – dyżury aptek we Wrześniu 2023

Pomoc dla Alicji z Zawiercia – dziewczynka wymaga leczenia

„Bezpieczna droga do szkoły” – działania zawierciańskich policjantów

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *