kontenerów

Wyrzucasz ubrania do kontenerów? Oto co tak naprawdę się z nimi dzieje

Wiele osób jest przekonanych o tym, że jeśli wrzucą ubrania do specjalnych kontenerów, to później ich odzież trafi do najbardziej potrzebujących. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej.

 

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Można je sprzedać, wyrzucić, albo oddać do kontenerów  z odzieżą używaną. To właśnie na tę ostatnią opcję często decydują się Polacy. W naszym kraju funkcjonuje około 60 tys. takich pojemników i ciągle pojawiają się kolejne.

Mało kto jednak wie, że oddawane do nich ubrania najczęściej sprzedawane są później w sklepach z odzieżą używaną, produkuje się z nich luksusowe dywany, czy sprzedaje do second-handów w biedniejszych krajach. Do potrzebujących trafia nieokreślony procent ze sprzedaży, a firmy zajmujące się przetwórstwem tekstylnym na oddanych przez nas ubraniach zarabiają miliony.

 

Andrzej Antoń, koordynator krajowy Projektu z Biura Zarządu Głównego PCK w rozmowie z Wirtualną Polską ujawnia, że wiele z firm, które zajmuje się przetwarzaniem odzieży używanej, nie określa, jaki konkretnie procent z zysków ze sprzedaży ubrań trafia do potrzebujących. Inaczej jednak jest w przypadku największych organizacji charytatywnych takich jak np. Polski Czerwony Krzyż, gdzie wszystkie zyski są przeznaczane na cele statutowe.

Warto zwracać uwagę na to, do jakiego kontenera wrzucamy ubrania. W największych miejscowościach w Polsce stanęły pojemniki na używaną odzież dla potrzebujących, łudzące podobne do tych sygnowanych logiem organizacji charytatywnych. Nietrudno się domyśleć, że przypadku takich kontenerów żadne pieniądze nie trafiają do osób potrzebujących.

W Polsce rocznie wyrzuca się około 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych, z czego tylko połowa, czyli 1,25 miliona ton, nadaje się do ponownego użycia

Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz Także:

Komenda PSP w Zawierciu wzbogaciła się o nowy wóz strażacki

Mammografia w Zawierciu – już 13 września pojawi się mammobus

Zawiercie – dyżury aptek we Wrześniu 2023

Pomoc dla Alicji z Zawiercia – dziewczynka wymaga leczenia

„Bezpieczna droga do szkoły” – działania zawierciańskich policjantów

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *