Obwodnica Zawiercia na półmetku

Obwodnica Zawiercia na półmetku. Inwestycja zakończy się w 2025 roku

Obwodnica Zawiercia na półmetku – a konkretnie jej pierwszy etap. Będzie gotowa dopiero w 2025 roku z uwagi na czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Obwodnica Zawiercia na półmetku – drugi etap inwestycji oczekuje na wyłonienie wykonawcy. Na obecną chwilę cała procedura znajduje się na etapie zadawania pytań odnośnie przetargu. Ten etap inwestycji opiera się jedynie na systemie “buduj”. Projekt inwestycji jest już bowiem gotowy. Zakończenie prac budowlanych pierwszego etapu zaplanowano na rok 2025.

Pierwszy etap obwodnicy – budowę 17,7 km odcinka drogi dwupasmowej -wykonują firmy Mirbud S.A. oraz Kobylarnia S.A.  W tym przypadku kontrakt zawierał zarówno etap “projektuj”, jak i “buduj”. Prace ruszyły w 2019 roku – wtedy podpisano umowę z wykonawcą. Niestety, prace budowlane ruszyły z ponad rocznym opóźnieniem ( dokładnie 16 miesięcy). Pierwotnie zakładano, iż pierwszy odcinek obwodnicy zostanie oddany do użytku w kwietniu 2023 roku. Jednak z uwagi na opóźnienie związane z pozwoleniem na budowę, odcinek ten prawdopodobnie zostanie oddany do użytku dopiero w 2025 roku.

Odcinek pierwszy obwodnicy Zawiercia i Poręby połączy się bezpośrednio z obwodnicą Siewierza, a zakończy w węźle Kromołów.

Drugi zaś odcinek będzie krótszy ( nieco ponad 7 km). Będzie on przedłużeniem obwodnicy Zawiercia i Poręby. Ponadto, przystosowany zostanie do przenoszenia ciężarów o nacisku 11,5 tony.  Oba odcinki będą jezdniami dwupasmowymi.

Cała obwodnica Zawiercia i Poręby zostanie przedłużona o jednojezdniową obwodnicę Kroczyc o długości 9,2 km. Obie te obwodnice połączą się na rondzie w Żerkowicach. Trwa obecnie przetarg na budowę obwodnicy Kroczyc – oferty można składać do dnia 29 grudnia br. Założenia są takie, aby prace budowlane ruszyły już wiosną przyszłego roku. Z kolei zakończenie prac planowane jest na rok 2026. Nie są to jednak terminy wiążące, ponieważ w przypadku ewentualnych opóźnień np. przy rozstrzygnięciu przetargu, zakończenie inwestycji również przesunie się w czasie.

Źródło i foto: www.muratorplus.pl

 

Zobacz Także:

NOWOROCZNA GALA – Koncert Wiedeński – już 19 stycznia w Zawierciu!

Pociąg z Zawiercia do Pyrzowic – odbyły się pierwsze kursy na nowej trasie

Nowy inwestor w SAG – powstaną nowe miejsca pracy

Od 10 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei

Zawiercie – dyżury aptek w Grudniu 2023

Znęcała się nad adoptowanym psem – grożą jej 3 lata więzienia

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *