Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia – ruszył przetarg

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia – prace ruszą początkiem przyszłego roku. Obecnie ruszył przetarg na budowę.

 

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia powstanie zgodnie z założeniami w połowie 2027 roku. Ruszył bowiem przetarg na budowę. Mowa tutaj o odcinku długości 7,5 km biegnącym od węzła w Kromołowie do ronda w Żerkowicach (rondo postawnie w ramach obwodnicy Kroczyc). Trasa ta będzie najwyższej klasy drogą ogólnopolską. Dzięki temu pozwoli na przenoszenie nacisku nawet do 11,5 tony na oś. W ramach tych prac powstaną również drogi przyległe, odpowiednia infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. W ciągu tejże obwodnicy zaplanowano budowę czterech obiektów inżynierskich – w przecięciu z ulicami Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica, a także przejazdem rolniczym w Zawierciu.

Oferty w w/w przetargu składać można do 26 października. Podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcom nastąpi w pierwszym kwartale 2024 roku. Tym samym, zakończenie prac zaplanowano na połowę 2027 roku. Wykonawca bowiem ma 28 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie zadania (z wyłączeniem okresów zimowych).

Inwestycja powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. jako zadanie kontynuowane z poprzedniego programu na lata 2014-2023.

Przypominamy, że I etap budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby już trwa. Prace idą pełną parą. Postępy robót możecie zobaczyć na grafice poniżej :

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia

Obwodnica Zawiercie połączy się z istniejącą już obwodnicą Siewierza. W późniejszym czasie z kolei – powstaną również jednojezdniowe obwodnica Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów – które będą częścią DK-78.

Powstanie obwodnicy Zawiercia znacznie poprawi komfort mieszkańców miasta. Spowoduje bowiem przekierowanie ruchu tranzytowego na właśnie wspomnianą wyżej obwodnicę. To z kolei przełoży się na znaczne ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w mieście.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 została przewidziana do współfinansowania ze środków UE.

Zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie dla pierwszego odcinka obwodnicy, planowany całkowity koszt realizacji Projektu, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, wynosi łącznie ponad 263 mln zł. Na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 dofinansowanie ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wynosi ponad 215 mln zł.

 

 

Źródło i foto : gov.pl / GDDKiA

 

Zobacz Także:

Igor Kwiatkowski w Zawierciu już jutro !

Policja z Zawiercia podsumowała akcję “Prędkość”

Pomoc dla Pani Sylwii – kobieta wymaga kosztownej rehabilitacji

Policja z Zawiercia podsumowała akcję “Prędkość”

Mechanik samochodowy w Zawierciu – który najlepszy ?

Policyjna akcja “Prędkość” prowadzona dzisiaj w całej Polsce

 

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *