Zawierciańscy policjanci

Zawierciańscy policjanci: Dbajmy o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Zawierciańscy policjanci w ubiegłym tygodniu wzięli udział w działaniach wojewódzkich ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Zawierciańscy  policjanci zachęcają też do noszenia elementów odblaskowych, kamizelek i stosowania oświetlenia nie tylko przez rowerzystów, ale także przez pieszych. Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam wszystkim.

 

Policjanci wzięli udział w działaniach wojewódzkich ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych, poza reagowaniem na wykroczenia, również prowadzili rozmowy profilaktyczne z uczestnikami ruchu drogowego, uświadamiając ich o zagrożenia wpływających na bezpieczeństwo, wręczali pieszym odblaski –czytamy w komunikacie policji

 

Niestety czasami zdarzają się sytuacje, w których pieszemu czy rowerzyście brakuje czujności, a kierującemu ostrożności i wtedy właśnie dochodzi do zdarzenia drogowego. Ze względu na niesprzyjającą aurę i wcześnie zapadający zmierzch oraz częste opady, takim specyficznym i przez to trudnym okresem jest właśnie czas jesienno – zimowy. To właśnie teraz, ze względu na gorsze warunki na drogach i ograniczoną widoczność, szczególnie często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych lub rowerzystów.

Przypominamy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

    4.Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

  1. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki – spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  2. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

Zobacz także:

Smolasty wystąpi w Zawierciu !

Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu nr 1 w Zawierciu

Nowoczesna pracownia do nauki języków obcych w SP 9 w Zawierciu

Zniczodzielnia na terenie Cmentarza komunalnego w Blanowicach

Kontrowersyjny duet Cypis & Zbigniew Stonoga wystąpią w Zawierciu

Ruszyła 22. edycja Szlachetnej Paczki. Jak pomóc?

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *