Zniczodzielnia

Zniczodzielnia na terenie Cmentarza komunalnego w Blanowicach

Zniczodzielnie stają się coraz popularniejsze. Specjalne regały, w których można zostawić zbędne znicze, pojawiają się przy cmentarzach coraz częściej. Jak to konkretnie działa?

 

Zniczodzielnia na terenie Cmentarza komunalnego w Blanowicach – Każdego roku  na grobach zapalane są miliony zniczy. Kiedy już się wypalą trafiają na śmietnik. Tymczasem część z nich spokojnie może przydać się innym. Zaopatrzyć się w użyty już wcześniej znicz można w tak zwanych zniczodzielniach, czyli specjalnych regałach ustawianych na cmentarzach. Korzystają na tym nie tylko nasze portfele, ale także środowisko.

Zniczodzielnia służy osobom chcącym odstawić znicze, których już nie potrzebują. Niekiedy nie wiedzą co z nimi zrobić, bo są jeszcze dobre, więc szkoda, żeby trafiły do kosza. Zamiast wyrzucać do śmietnika, można je ustawić na półce zniczodzielni, skąd taki znicz może sobie wziąć każdy. Wystarczy tylko uzupełnić wkład.

 

Zniczodzielnie to wciąż stosunkowo świeży pomysł, dlatego na chwilę obecna na terenie Cmentarza komunalnego w Blanowicach możemy zauważyć jeden regał. Ale jak zostaliśmy poinformowani przez zarządcę cmentarza, w przyszłym roku  zostaną  postawione kolejne  regały.

 

„To jest bardzo dobry pomysł. Jak mam wyrzucić szklane znicze, to aż mi ich szkoda, bo są jeszcze dobre, ale na przykład jest ich za dużo. Odłożyłam kilka większych lampionów, więc może się komuś jeszcze przydadzą. Niektóre są czyściutkie, niewypalone i ktoś je wykorzysta na pewno”. – „Mam kilka grobów, którymi się opiekuję i to są duże koszty, żeby na każdym coś postawić. A tak można przyjść tutaj z wkładem i coś sobie wybrać” – mówią odwiedzający cmentarz

 

„Jako osoba wrażliwa na ilość plastiku bardzo pozytywnie oceniam. Od jakiegoś czasu staram się wykorzystywać to co ludzie wyrzucają – ładne znicze, ozdoby itd. Przedświąteczny konsumpcjonizm jest czymś ogromnie szkodliwym i nie widzę dla tego usprawiedliwienia. Dla zmarłych nie robi to różnicy. Warto pomyśleć też o jakichś zmianach w zakresie gromadzenia, segregacji i ponownego wykorzystania odpadów na cmentarzach, bo z tym też jeszcze jest dużo problemu, patrząc na to jak wyglądają śmietniki po okresie świątecznym”dodaje mieszkanka Zawiercia  

 

Zobacz także

Kontrowersyjny duet Cypis & Zbigniew Stonoga wystąpią w Zawierciu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zawierciu połączony z akcją charytatywną

Egzamin na prawo jazdy w Zawierciu – kiedy ruszą zapisy ?

Co z nową siedzibą Wydziału Komunikacji w Zawierciu?

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *