Żywa Biblioteka w Zawierciu

Przed nami Żywa Biblioteka w Zawierciu – pierwsza edycja

Przed nami Żywa Biblioteka w Zawierciu. Ideą wydarzenia jest spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz, prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie mamy szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia i obalania stereotypów.

 

Żywa Biblioteka w Zawierciu to przestrzeń spotkań ludzi, którzy nie boją się rozmawiać na trudne tematy. Albo boją się – ale ciekawość tego, co inne i nieznane, w nich zwycięża. Jest to takie przedsięwzięcie, w którym spotykają się ludzie, którzy są narażeni na dyskryminację ze względu na swoją tożsamość (płciową, narodowościową, kulturową, religijną, materialną etc.) z tymi, którzy chcieliby poznać ich perspektywę i doświadczenie.

 

Tym, co kształtuje Żywą Bibliotekę, i co sprawia, że spotkanie dwóch ludzi jest czytaniem Żywej Książki jest idea, aby poznawać różnorodność, uświadamiać sobie nierówności wobec osób z grup mniejszościowych, i zmniejszać skalę dyskryminacji. Stereotypy i uprzedzenia powstają głownie przez niewiedzę, strach i niechęć poznawania. Poznanie nic nie kosztuje, a pomaga przełamać strach i niechęć wobec nieznanych.

 

Jak działa Żywa Biblioteka?

W Żywej Bibliotece każdy może wypożyczyć wybraną przez siebie książkę na pół godziny i wysłuchać jej, zadawać pytania, podzielić się swoją historią lub refleksją. Czytelnik ma okazję aby poznać osoby, których do tej pory być może unikał, albo nie miał szansy poznać. Doświadczenie bogactwa emocjonalnego i kulturalnego Żywych Książek wprowadza Czytelnika w inny, dotychczas nieznany świat, przybliża do człowieka, pomaga zrozumieć współczesny świat. Poza tym Żywa Biblioteka stwarza okazję do ciekawej późniejszej dyskusji w domach, w rodzinach, kształtując postawy szacunku wobec innych.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Fundacja Z Pomysłem i odbędzie się już 25 kwietnia w godzinach 10:00 -14:00 w Miejskim Ośrodku Kultury (I piętro).

Partnerem Medialnym Wydarzenia jest nasz portal KulturalneZawiercie.pl

 

Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

zawiercie

 

Zobacz Także:

Zawiercie – dyżury aptek w Kwietniu 2023

Pepco w powiecie zawierciańskim otwiera kolejny sklep

MOK w Zawierciu zmienia się nie do poznania. Co nowego powstało?

Potrzebna pomoc dla zawiercianina – udostępnij i podaj dalej

Wychowanek Warty Zawiercie zadebiutował w AS Roma

Coraz bliżej przeprowadzki zawierciańskiego Wydziału Komunikacji

Napad na sklep w Kromołowie – sprawca usłyszał zarzuty

 

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *