Bazylika mniejsza w Zawierciu

Bazylika mniejsza w Zawierciu otrzymała dofinansowanie na remont

Bazylika mniejsza w Zawierciu otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont jednej z wież.

 

Bazylika mniejsza w Zawierciu uzyskała dofinansowanie na remont wieży z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezydent Miasta Zawiercie wystąpił bowiem o środki na ten cel do MKiDN z programu “Ochrona Zabytków”. Udało się pozyskać kwotę 3 429 446,06 złotych. Kwota ta pozwoli na generalne wyremontowanie jednej z wież kościoła – a dokładnie wieży od północnej strony bazyliki. Jej stan wymaga bowiem natychmiastowej interwencji – jest popękana, posiada liczne ubytki. Obecnie, trwają przygotowania do tej inwestycji. Potrzebne są bowiem zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się najprawdopodobniej wiosną 2024 roku. Jej koniec przewiduje się zaś w roku 2025.

Warto nadmienić, iż od momentu powstania bazyliki, nie były prowadzone w niej tego typu remonty. Z czasem, planuje się również remont drugiej wieży, która mimo, iż obecnie jest w lepszym stanie, to za pewne z upływem lat będzie wymagała remontu.

Gmina Zawiercie pozyskała również dofinansowanie na dwa inne projekty:

  • kwotę 411 581,81 zł na projekt pn. “Kompleksowa konserwacja zabytkowych trzech ołtarzy w kościele pw. Św. Trójcy i Św Floriana w Skarżycach”
  • 415 000,00 zł  na projekt pn. “Prace konserwatorskie i restauratorskie elewacji prezbiterium i zakrystii kościoła par. św. Mikołaja w Zawierciu – Kromołowie”

 

Foto : Miasto Zawiercie

 

Zobacz Także:

Piknik Militarny w Zawierciu w najbliższy weekend- PROGRAM

Zaatakował ratowników medycznych podczas transportu

Zawiercie – dyżury aptek w Sierpniu 2023

Spektakle teatralne w Zawierciu i nie tylko – jesień w mieście zapowiada się ciekawie

Pomagamy Alicji z Zawiercia – trwa zbiórka na leczenie dziewczynki

25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy – zachowaj rozsądek na drodze

Święto Gminy Ogrodzieniec 2023. Trzy dni z gwiazdami

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *