Wiceminister rozwoju i technologii

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak z wizytą w Elemental w Zawierciu

We wtorek 7 maja, Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak odwiedził firmę Elemental w Zawierciu.

 

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak gościł we wtorek, 7 maja w Elemental Strategic Metals sp.z o.o. w Zawierciu. Przedstawiciel rządu spotkał się tylko z Michałem Janoszem, wiceprezesem zarządu oraz Maciejem Dudzicem, członkiem zarządu. Spotkanie ministra i dyrekcji miało na celu podsumowanie pierwszego etapu ukończenia inwestycji, zapoznanie się z prężnymi planami rozwoju oraz przyjrzeniu się z bliska działalności przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo robi ogromne wrażenie, jest imponujące i innowacyjne, daje przykład, jak polskie firmy technologiczne mogą się rozwijać. Odpowiada ono na największe dzisiejsze zapotrzebowanie polskiej gospodarki, ale także światowej. Wyznacza kierunki rozwoju wyznaczane przez Unię Europejską. W dobie przerwania dostaw, te metale-pierwiastki są bardzo wrażliwe i potrzebne. Przedsiębiorstwo oparte o polską wiedzę i polskich naukowców, wzbogacają nasz przemysł – powiedział wiceminister Jacek Tomczak.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o, bo o nim tutaj mowa, zajmuje się recyklingiem akumulatorów litowo – jonowych. Ten największy w Europie zakład znajduje się w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej. Cały kompleks 7 budynków to powierzchnia około 23 500 m2. W ich skład wchodzą: biurowiec, portiernia,  hale recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji;  magazyn baterii z warsztatem, a także oczyszczalnia ścieków technologicznych. Zakład zajmuje się pozyskiwanie tzw. czarnej masy ze zużytych już akumulatorów elektrycznych. Następnie z pozyskanych materiałów są produkowane nowe akumulatory. Jest to jeden z pierwszych, a zarazem największy zakład tego typu w Europie. Będzie miał bowiem ogromne znaczenie strategiczne dla rynku recyklingu w Europie. Zakłada się, że do 2040 roku aż 80% surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych będzie pochodziła właśnie z recyklingu. Jest to zatem ogromna szansa rozwoju dla Zawiercia.

Warto również wspomnieć, że współpraca pomiędzy Miastem Zawiercie a spółką Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. rozpoczęła się w październiku 2021 roku, kiedy to doszło do podpisania aktu notarialnego na zakup działek w SAG w Zawierciu. Umowy te podpisał ówczesny Prezydent miasta Łukasz Konarski, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Janusz Michałek, wiceprezes  KSSE S.A. Mateusz Rykała oraz Prezes Zarządu Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. Michał Zygmunt. 

W ostatnim czasie również, Elemental Strategic Metals podjął współpracę z Mitsubishi Corporation. To strategiczne partnerstwo dotyczące recyklingu metali z grupy platynowców (PGM), obejmujące globalne operacje Elemental od zbiórki aż po rafinację i sprzedaż oczyszczonych metali.

Źródło i foto: FB Jacek Tomczak

 

Zobacz Także:

Ślubowanie nowego Burmistrza i Radnych we Włodowicach

HAU – HAU SHOW w Zawierciu – ZMIANA TERMINU !

Galeria handlowa w Zawierciu – ruszyła budowa galerii Brama Jury

Anna Nemś przegrała sprawę w sądzie z Urzędem Miasta – żądała 170 tys.zł. odszkodowania

„Policjant, który mi pomógł” – konkurs ogólnopolski Komendy Głównej Policji

Drugi odcinek Obwodnicy Zawiercia – niebawem ruszy budowa

Koniec nocnych dyżurów aptek – Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany

Urodziny Zawiercia 2024. Wiemy kto wystąpi na scenie

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *