Anna Nemś przegrała sprawę

Anna Nemś przegrała sprawę w sądzie z Urzędem Miasta – żądała 170 tys.zł. odszkodowania

Anna Nemś przegrała sprawę w sądzie z Urzędem Miejskim. Żądała przywrócenia na stanowisko wiceprezydenta i 170 tysięcy złotych z kasy miasta odszkodowania.

 

Anna Nemś przegrała sprawę w sądzie, którą założyła Urzędowi Miejskiemu w Zawierciu po tym, jak nie dostała tego co chciała – czyli przywrócenia na stanowisko wiceprezydenta.

W latach 2011-2019 Anna Nemś pełniła funkcję posłanki na Sejm RP. Zanim jednak trafiła do Sejmu, w 2009 roku zajmowała stanowisko wiceprezydenta miasta Zawiercie. Z racji uzyskania mandatu posłanki – udała się na urlop bezpłatny. W między czasie, odbyły się również wybory samorządowe i zmieniła się władza w mieście. Nowy prezydent nie powoływał wiceprezydenta.

Gdy jednak w 2019 roku p.Nemś nie uzyskała już mandatu posła – zażądała przywrócenia jej na stanowisko wiceprezydenta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po urlopie bezpłatnych pracodawca ma obowiązek przywrócić pracownika do pracy na wcześniej zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym ( pod względem płacowym). Z uwagi na fakt, że w urzędzie nie było stanowiska wiceprezydenta, zaproponowano pani Nemś stanowisko głównego specjalisty w Wydziale Ochrony Środowiska ( jest to stanowisko równorzędne płacowo z poprzednio przez nią zajmowanym).

Jednak pani Anna Nemś nie przystała na tą propozycję. Mało tego-  nie odebrała skierowanie na badania lekarskie i nie stawiła się do pracy . Obstając przy swoim – skierowała sprawę do sądu – domagając się już nie tylko przywrócenia na stanowisko wiceprezydenta, ale również odszkodowania od miasta w kwocie 170 tysięcy złotych. 

Sąd pierwszej instancji początkowo przychylił się do jej wniosku, jednak Urząd Miasta odwołał się od postanowienia sądu. Sąd Okręgowy przekazał zatem sprawę do ponownego rozpatrzenia do Sądu Rejonowego.

Tym razem jednak sąd rejonowy oddalił powództwo Anny Nemś przeciwko Urzędowi Miejskiemu o dopuszczenie jej do pracy na stanowisku wiceprezydenta oraz wypłaty odszkodowania z kasy miasta. Obciążył ją ponadto kosztami procesowymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

Sąd uznał zatem, iż postępowanie Urzędu Miejskiego było prawidłowe, a w uzasadnieniu wyroku podał, iż zaproponowane stanowisko było zgodne z treścią art. 31 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora :

Pracodawca, u którego poseł lub senator otrzymał urlop bezpłatny, jest obowiązany zatrudnić go po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub – w razie jego gotowości do pracy – po wygaśnięciu mandatu, na tym samym lub równorzędnym pod względem płacowym stanowisku pracy, z wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby poseł lub senator, gdyby nie skorzystał z urlopu bezpłatnego“.

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl  / zawiercie112

Zobacz Także:

Oddział Neurologiczny w Zawierciu z Pododdziałem Udarowym zmodernizowany

Mundurowi pilotowali matkę z dzieckiem do lekarza

Policja zatrzymała złodzieja recydywistę – grozi mu do 10 lat więzienia

HAU – HAU SHOW w Zawierciu. Interaktywne show dla najmłodszych i nie tylko

Kolejny protest rolników już jutro – sprawdź utrudnienia drogowe w okolicy

Magdalena Cielecka w Zawierciu – Zawierciańskie Forum Kobiet

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *