Tak dawniej wyglądało Zawiercie

Tak dawniej wyglądało Zawiercie

Tak dawniej wyglądało Zawiercie 100 lat temu. Możemy się o tym przekonać dzięki zdjęciom z tego okresu z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z naszego profilu Retro Zawiercie, które publikujemy.

 

Tak dawniej wyglądało Zawiercie 100 lat temu. Nasze miasto wtedy zachwycało! Czy rozpoznałbyś nasze miasto na zdjęciach sprzed stu lat? Wyobrażaliście sobie jak żyli nasi przodkowie? Jak wyglądały fabryki, które zniknęły już z miejskiego krajobrazu? Wszystko to możemy zobaczyć dzięki archiwom zdjęciowym, które gromadzą materiały z dawnych lat.

Historia Zawiercia jest bogata i sięga XII wieku, kiedy to po raz pierwszy wzmiankowano Kromołów, najstarszą dzielnicę miasta. Początkowo Zawiercie było niewielką wsią należącą do dóbr kromołowskich, a jego znaczenie wzrosło w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu.

Przełomowym momentem w historii Zawiercia była budowa kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w 1853 roku. Doprowadziło to do rozwoju przemysłu, a w okolicy zaczęły powstawać huty, kopalnie i fabryki. W 1883 roku uruchomiono Hutę Zawiercie, która stała się jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Zagłębiu Dąbrowskim.

Zawiercie uzyskało prawa miejskie w 1915 roku. W tym czasie miasto liczyło około 28 tysięcy mieszkańców. W okresie międzywojennym Zawiercie rozwijało się bardzo dynamicznie. Powstały nowe dzielnice mieszkaniowe, szkoły, szpitale i inne obiekty użyteczności publicznej.

 

Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz Także:

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak z wizytą w Elemental w Zawierciu

Ślubowanie nowego Burmistrza i Radnych we Włodowicach

HAU – HAU SHOW w Zawierciu – ZMIANA TERMINU !

Galeria handlowa w Zawierciu – ruszyła budowa galerii Brama Jury

Anna Nemś przegrała sprawę w sądzie z Urzędem Miasta – żądała 170 tys.zł. odszkodowania

„Policjant, który mi pomógł” – konkurs ogólnopolski Komendy Głównej Policji

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *