Remont w Szpitalu w Zawierciu

Remont w Szpitalu w Zawierciu – nowy OAiIT

Remont w Szpitalu w Zawierciu – zakończyła się modernizacja oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. W piątek odbyło się uroczyste oddanie oddziału po remoncie.

 

Remont w Szpitalu w Zawierciu- gruntowną modernizację przeszedł ostatnio oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W piątek, 29 września odbyło się uroczyste oddanie do użytku oddziału.

Modernizacją oddziału objęte zostały wszystkie pomieszczenia. Sale wieloosobowe zlikwidowano na rzecz pięciu sal jednoosobowych oraz dwuosobowych.

Remont przeszedł gabinet diagnostyczno – zabiegowy, punkt pielęgniarski, dyżurki lekarskie, a także zaplecze socjalne i część administracyjna.

Powstała również śluza z urządzeniem do dekontaminacji – dzieląca strefę na część czystą i brudną. To bardzo istotne, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia np. wirusów, takich jak chociażby SARS-CoV2. 

Oddział wyposażono również w nowoczesny sprzęt medyczny. Wśród nich znalazły się : przyłóżkowy aparat RTG, aparat do monitorowania głębokości znieczulenia samobieżny monitor do monitorowania hemodynamicznego, respiratory, defibrylatory i kardiomonitory. Do dyspozycji pacjentów zakupiono nowy fotel do ćwiczeń kończyn górnych, dolnych i stawu barkowego oraz rower rehabilitacyjny. Na oddział trafiły także nowe łóżka z systemem ważenia, elektryczną regulacją i dostosowane do rozpoczęcia szybkiej rehabilitacji. Łóżka te wyposażone są w zmiennociśnieniowe materace, których głównym zadaniem jest zapobieganie odleżynom.

Zakupiono też nowy tomograf komputerowy wyposażony w system sztucznej inteligencji. Zdecydowanie usprawni to i przyspieszy proces diagnostyki pacjentów.

Do laboratorium trafił nowy ekstraktor do izolacji kwasów nukleinowych oraz niezbędny do przeprowadzania badań metodą PCR – termocykler.

Postawiono na rozwiązania rzadko spotykane na polskich oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii zwłaszcza w szpitalach powiatowych. To między innymi aparat do pneumatycznego ucisku sekwencyjnego, asystor kaszlu, kalorymetr pośredni, system pomp infuzyjnych z funkcją przejęcia infuzji i zdalnego monitorowania oraz pompy PCA, które pozwalają pacjentom na samodzielne podawanie leków uśmierzających ból w dawce określonej przez lekarza – wymienia kierownik OAiIT Olena Oliwa

Cała inwestycja została przeprowadzona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: XI REACT – EU. Działanie: 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia.
Całkowita wartość inwestycji to 11 163 638,58 zł, w tym dofinansowanie: 7 963 034,24 zł oraz wkład własny szpitala: 3 200 604,34 zł.

Jak powiedział dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz :

Pobyt na oddziale intensywnej terapii jest bardzo stresujący dla pacjenta i jego bliskich. Dlatego zależało nam by zapewnić możliwie najbardziej komfortowe warunki zarówno dla osób hospitalizowanych, jak i dla odwiedzających. Mniejsze sale pozwalają na zachowanie większego bezpieczeństwa sanitarnego i poszanowanie intymności chorych.

W piątkowych uroczystościach wzięli udział Starosta Zawierciański Gabriel Dors, posłowie na Sejm RP Danuta Nowicka i Waldemar Andrzel, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Ilona Nawara-Malik, przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Barbara Kozioł, przedstawiciele Rady Powiatu, skarbnik Halina Mackiewicz, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Bożena Szydlik. Zaproszono również wójtów i burmistrzów gmin z powiatu zawierciańskiego.

W najbliższym czasie szykuje się kolejny remont w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, o czym wspomniał Starosta :

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii to dziesiąty oddział, jaki został zmodernizowany w ciągu ostatnich czterech lat. W najbliższym czasie planowany jest także gruntowny remont oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym, pozyskaliśmy także środki na przebudowę szpitalnego oddziału ratunkowego – tym samym zbliżymy się do kwoty 90 mln zł wydatkowanych na inwestycje w placówce.

Źródło i foto: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Zobacz Także:

Program In Vitro w Zawierciu będzie już niebawem realizowany

Nowe mieszkania komunalne w Zawierciu na osiedlu TAZ

Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego w Zawierciu

Ruszyła zbiórka na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla mieszkanki Zawiercia

SOR w Zawierciu przejdzie modernizację

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia – ruszył przetarg

Kompleks handlowo-usługowy w Zawierciu – budowa idzie pełną parą

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *