Program In Vitro w Zawierciu

Program In Vitro w Zawierciu będzie już niebawem realizowany

Program In Vitro w Zawierciu będzie realizowany. Propozycja spotkała się z dużym poparciem wśród mieszkańców.

 

Program In Vitro w Zawierciu będzie już niebawem realizowany. Przypominamy, iż w terminie 02.08-08.09.2023 r. odbywały się konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Zawiercie w latach 2023-2026”. Podczas konsultacji odbyło się również spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia “Nasz Bocian” z mieszkańcami miasta. Propozycja wprowadzenia w/w programu w naszym mieście spotkała się z dużą aprobatą wśród mieszkańców. Dlatego też program ten zostanie wprowadzony w Zawierciu.

Program skierowany będzie dla osób, które mieszkają na terenie Gminy Zawiercie i płacą w niej podatki od co najmniej 2 lat. W ciągu roku – program pozwoli na sfinansowanie leczenia u 12 par ( w każdym roku działania programu). 

Kryteria kwalifikujące do programu:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20 – 42 lat (w/g rocznika urodzenia);
  • spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniami onkologicznymi w celu zabezpieczenia płodności poprzez kriokonserwację gamet lub zarodków;
  • w dniu kwalifikacji do programu zamieszkują w gminie Zawiercie i para płaci podatki od 2 lat w gminie Zawiercie;
  • wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków w trzecim i kolejnych latach przechowywania oraz ich ewentualnych kriotransferów a także na ewentualne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych oocytów.

Szczegóły programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Zawiercie w latach 2023-2026” dostępne są TUTAJ

 

Problem bezpłodności dotyczy bardzo dużej ilości par w całej Polsce. Szacuje się, że jest to liczba ok. 1,2-1,3 mln par. Niestety, nie wszyscy są w stanie skorzystać ze specjalistycznego leczenia – co często jest jedyną szansą dla nich na posiadanie potomstwa. Mowa tutaj m.in. o zapłodnieniu pozaustrojowym.

Jak czytamy bowiem w programie :

Najczęstszymi powodami niepłodności są:

  • czynnik męski spowodowany małą liczbą plemników, zaburzeniami ich ruchliwość lub nieprawidłową budową
  • u kobiety zaburzenia jajeczkowania, zaburzenia drożności i funkcji jajowodów, endometrioza, czynniki immunologiczne, przyczyny psychologiczne, wady anatomiczne macicy lub przyczyny na poziomie samego procesu zapłodnienia.

Do najczęstszych metod leczenia niepłodności zalicza się :

1 . Modyfikację stylu życia

2. Metody chirurgiczne

3. Farmakologiczną indukcję jajeczkowania

4. Inseminację

5. Złożone metody rozrodu wspomaganego medycznie ART (m.in. ICSI, IVF, ICSI-PESA, ICSI-TESA)

6. Kriokonserwację komórek jajowych u pacjentem z odroczoną płodnością przed leczeniem gonadotoksycznym lub zagrożonych utratą płodności z powodu choroby.

Niestety, wiele z tych metod nie jest finansowana przez system ubezpieczeń zdrowotnych. A co za tym idzie – znacznie zmniejsza a nawet uniemożliwia szansę posiadania potomstwa. Często jedyną szansą dla nich na posiadanie upragnionego dziecka jest właśnie skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Zobacz Także:

Nowe mieszkania komunalne w Zawierciu na osiedlu TAZ

Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego w Zawierciu

Ruszyła zbiórka na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla mieszkanki Zawiercia

SOR w Zawierciu przejdzie modernizację

Kolejny odcinek obwodnicy Zawiercia – ruszył przetarg

Kompleks handlowo-usługowy w Zawierciu – budowa idzie pełną parą

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *