In vitro w Zawierciu

In vitro w Zawierciu – ruszyły konsultacje społeczne

In vitro w Zawierciu – ruszyły w tej sprawie konsultacje społeczne. Potrwają one do 08 września br. Zaplanowano również otwarte spotkanie.

 

In vitro w Zawierciu – konsultacje społeczne odbędą się w terminie 02.08-08.09.2023 r. Konsultacje te dotyczyć będą wprowadzenia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Zawiercie w latach 2023-2026”.

W ramach konsultacji odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne przedstawiciela Stowarzyszenia „Nasz Bocian” z mieszkańcami Gminy Zawiercie, w dniu 05.09.2023 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu (parter).

Celem konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców Zawiercie na temat wprowadzenie w/w programu.

Problem bezpłodności dotyczy bardzo dużej ilości par w całej Polsce. Szacuje się, że jest to liczba ok. 1,2-1,3 mln par. Niestety, nie wszyscy są w stanie skorzystać ze specjalistycznego leczenia – co często jest jedyną szansą dla nich na posiadanie potomstwa. Mowa tutaj m.in. o zapłodnieniu pozaustrojowym.

Jak czytamy bowiem w programie :

Najczęstszymi powodami niepłodności są:

  • czynnik męski spowodowany małą liczbą plemników, zaburzeniami ich ruchliwość lub nieprawidłową budową
  • u kobiety zaburzenia jajeczkowania, zaburzenia drożności i funkcji jajowodów, endometrioza, czynniki immunologiczne, przyczyny psychologiczne, wady anatomiczne macicy lub przyczyny na poziomie samego procesu zapłodnienia.

 

Do najczęstszych metod leczenia niepłodności zalicza się :

1 . Modyfikację stylu życia

2. Metody chirurgiczne

3. Farmakologiczną indukcję jajeczkowania

4. Inseminację

5. Złożone metody rozrodu wspomaganego medycznie ART (m.in. ICSI, IVF, ICSI-PESA, ICSI-TESA)

6. Kriokonserwację komórek jajowych u pacjentem z odroczoną płodnością przed leczeniem gonadotoksycznym lub zagrożonych utratą płodności z powodu choroby.

Niestety, wiele z tych metod nie jest finansowana przez system ubezpieczeń zdrowotnych. A co za tym idzie – znacznie zmniejsza a nawet uniemożliwia szansę posiadania potomstwa.

Program skierowany będzie dla osób, które mieszkają na terenie Gminy Zawiercie i płacą w niej podatki od co najmniej 2 lat. W ciągu roku – program pozwoli na sfinansowanie leczenia u 12 par ( w każdym roku działania programu).

Kryteria kwalifikujące do programu:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20 – 42 lat (w/g rocznika urodzenia);
  • spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
  • szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniami onkologicznymi w celu zabezpieczenia płodności poprzez kriokonserwację gamet lub zarodków;
  • w dniu kwalifikacji do programu zamieszkują w gminie Zawiercie i para płaci podatki od 2 lat w gminie Zawiercie;
  • wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków w trzecim i kolejnych latach przechowywania oraz ich ewentualnych kriotransferów a także na ewentualne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych oocytów.

 

Szczegóły programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Zawiercie w latach 2023-2026” dostępne są TUTAJ

Z kolei poniżej udostępniamy link do konsultacji :

Konsultacje dotyczące projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Zawiercie w latach 2023-2026”

 

Źródło i foto: UM Zawiercie

 

Zobacz Także:

Zawiercie – dyżury aptek w Sierpniu 2023

Okradł sklepy w Zawierciu na 7 tysięcy złotych. Usłyszał 7 zarzutów

Bazylika mniejsza w Zawierciu otrzymała dofinansowanie na remont

Piknik Militarny w Zawierciu w najbliższy weekend- PROGRAM

Zaatakował ratowników medycznych podczas transportu

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *