Wymiana opon z letnich na zimowe.

Wymiana opon z letnich na zimowe. Kiedy wymienić opony?

Wymiana opon z letnich na zimowe to coroczny problem każdego kierowcy. Kiedy najlepiej dokonać wymiany? Co na temat wymiany opon mówi prawo? Czy jest to obowiązkowe? W jakim okresie pojawić się u wulkanizatora?

 

Polskie prawo w żadnym miejscu nie nakazuje zmiany opon. Kierowca może cały rok jeździć na jednym rodzaju ogumienia. Nie dostanie za to mandatu, ani nie utraci dowodu rejestracyjnego. Ryzykuje tylko i wyłącznie bezpieczeństwem (swoim, swoich współpodróżnych oraz innych uczestników ruchu drogowego).

 

Wymiana opon z letnich na zimowe. Kiedy powinienem udać się na wulkanizację?

Przy wymianie opon z letnich na zimowe nie należy sztywno kierować się kalendarzem. Co z tego, że będziemy mieli końcówkę listopada, jeśli pogoda zwariuje i za oknem będzie aura bardziej przypomina tę majową.  W takiej sytuacji na pewno należy wstrzymać się ze zmianą opon i “zimówki” trzymać jeszcze w garażu. Z drugiej strony, zdecydowanie nie powinniśmy czekać na pierwszy śnieg. W takim przypadku jazda samochodem staje się bardzo niebezpieczna.

Kryterium, według którego najczęściej postępuje się przy zmianie opon mówi, że “zimówki” należy założyć wtedy, kiedy przez kilka kolejnych dni temperatura w dzień jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste. Ale nigdzie nie jest napisane, ile to jest “kilka dni”. Poza tym trzeba regularnie i skrupulatnie sprawdzać temperaturę na zewnątrz.

 

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

W tym czasie dużo lepiej spiszą się opony zimowe, które gorzej radzą sobie w wyższymi temperaturami i mokrą nawierzchnią, dzięki specjalnie przygotowanej mieszance wykorzystującej większą proporcję naturalnej żywicy. Rowki i żeberka są głębsze niż w oponach letnich, dzięki czemu zapewniają lepszą jazdę na śniegu.

 

Zobacz także

Kabaret Młodych Panów w Zawierciu zaprezentuje swój najnowszy program

Przegląd Świetlic Środowiskowych w Zawierciu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zawierciu połączony z akcją charytatywną

Kolejny fenomenalny spektakl w MOK Zawiercie – “Kumulacja, czyli….”

Front robót Pyrzowice – Zawiercie przechodzi na odcinek Siewierz

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *