Nowa metoda cyberprzestępców

Nowa metoda cyberprzestępców – tym razem na ofertę pracy

Nowa metoda cyberprzestępców – tym razem jest to metoda na ofertę pracy w znanej sieci rezerwacyjnej Booking. Trzeba być niezwykle czujnym.

 

Nowa metoda cyberprzestępców. Znamy już wiele metod usiłowania wyłudzenia pieniędzy – na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku….teraz przestępcy opracowali nową metodę – na ofertę pracy. Mowa tutaj o ofercie pracy w serwisie rezerwacyjnym Booking. Oszustwo to polega na wysyłaniu wiadomości SMS zawierających atrakcyjną ofertę pracy. SMS brzmi mniej więcej tak:

“Nasza firma rekrutuje pracowników zdalnych do hoteli na całym świecie, dzięki czemu możesz elastycznie planować swoją pracę i zajmujesz tylko 30-50 minut dziennie. Treść pracy obejmuje proste zadania związane z rezerwacją, zwiększenie przepływu klientów oraz bycie zrelaksowanym i szczęśliwym. Wymagany wiek produkcyjny to ukończone 22 lata, a wynagrodzenie jest bardzo hojne – dziennie można otrzymać 400-2500 zł i można je wypłacić na konto jeszcze tego samego dnia. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z naszymi pracodawcami poprzez WhatsApp: +48662242058”

 

Oszuści w ten sposób próbują przejąć kontrolę nad naszym telefonem – a następnie dostępem do bankowości internetowej (poprzez instalację rzekomo wymaganego do rekrutacji oprogramowania). Kandydat najczęściej proszony jest bowiem o dokonanie wymaganej opłaty- zwykle w kryptowalutach. W ten sposób można stracić wszystkie swoje pieniądze. Dlatego też policja stale apeluje o ostrożność i rozwagę.

Jak się chronić przed fałszywymi wiadomościami?
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych (m.in. przez SMS, Whatsapp) od nieznanych nadawców, osób, których nie znasz.
  • Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki i nie otwieraj załączników, jeśli nie wiesz, co się w nich znajduje.
  • Uważaj na żądania poufnych informacji: oszuści często proszą o podanie hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nie podawaj takich informacji przez e-mail lub wiadomości tekstowe.
  • Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włącz weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zrób to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
  • Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła. Pamiętaj, aby Twoja hasła nie zawierały informacji o Tobie ani Twoich bliskich. Do każdej usługi internetowej stosuj inne hasło.
  • Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Bądź rozważny podczas przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób na platformach społecznościowych. Unikaj udostępniania poufnych informacji publicznie na swoim profilu.
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby być chronionym przed lukami bezpieczeństwa.
  • Nie lekceważ komunikatów i alertów bezpieczeństwa, jakie wyświetlają się podczas korzystania z sieci.

 

Źródło : KPP Zawiercie

 

Zobacz Także:

Drugi odcinek obwodnicy Zawiercia – niebawem ruszą prace budowlane

Kino MOK w Zawierciu zaprasza na filmowe hity – sprawdźcie co na ekranie

Magiczny bal karnawałowy w Zawierciu już w najbliższą niedzielę, 21 stycznia

Nabór do klas I szkoły podstawowej w Zawierciu – rusza rekrutacja. Sprawdź warunki rekrutacji

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *