Drugi odcinek obwodnicy Zawiercia

Drugi odcinek obwodnicy Zawiercia – niebawem ruszą prace budowlane

Drugi odcinek obwodnicy Zawiercia już niebawem zacznie powstawać. Wydano bowiem pozwolenie na jego budowę przez GDDKiA.

 

Drugi odcinek obwodnicy Zawiercia, czyli 7,5 km odcinek biegnący od węzła w Kromołowie do ronda w Żerkowicach czeka na wykonawcę. Wydano bowiem pozwolenie na jego budowę przez GDDKiA. Dziś, 17 stycznia, odbyło się  w Urzędzie Miejskim spotkanie Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego z przedstawicielem GDDKiA w Katowicach Markiem Niełacny, Wojewodą Śląskim – Markiem Wójcikiem oraz Wicewojewodą Rafałem Adamczykiem. To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców.

Obwodnica Zawiercia jest bowiem długo wyczekiwaną inwestycją w naszym mieście, której dotychczas nie udało się zrealizować. W ostatnim czasie jednak wiele się zmieniło. Obecne władze miasta dążyły do budowy obwodnicy – i udaje się to realizować. Od jakiegoś czasu trwają już zaawansowane prace budowlane I odcinka obwodnicy – odcinka Zawiercia i Poręby. Obecnie są już one mocno w ponad połowie zrealizowane. Prace te wykonują firmy Mirbud S.A. oraz Kobylarnia S.A. Odcinek ten łączy się z obwodnicą Siewierza i biegnie aż do Kromołowa – liczy bowiem łącznie 17,7 km drogi dwupasmowej.

Drugi odcinek, na który udało się właśnie uzyskać pozwolenie na budowę to odcinek biegnący od Kromołowa do ronda w Żerkowicach, które z kolei powstanie w ramach obwodnicy Kroczyc.

Będzie to najwyższej klasy droga ogólnopolska długości 7,5 km . W ramach tych prac powstaną również drogi przyległe, odpowiednia infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. W ciągu tejże obwodnicy zaplanowano budowę czterech obiektów inżynierskich – w przecięciu z ulicami Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica, a także przejazdem rolniczym w Zawierciu.

Obwodnica Zawiercie połączy się z istniejącą już obwodnicą Siewierza. W późniejszym czasie z kolei – powstaną również jednojezdniowe obwodnice Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów – które będą częścią DK-78.

Powstanie obwodnicy Zawiercia znacznie poprawi komfort mieszkańców miasta. Spowoduje bowiem przekierowanie ruchu tranzytowego na właśnie wspomnianą wyżej obwodnicę. To z kolei przełoży się na znaczne ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w mieście.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 została przewidziana do współfinansowania ze środków UE.

Zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie dla pierwszego odcinka obwodnicy, planowany całkowity koszt realizacji Projektu, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, wynosi łącznie ponad 263 mln zł. Na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 dofinansowanie ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wynosi ponad 215 mln zł.

Zobacz Także:

Kino MOK w Zawierciu zaprasza na filmowe hity – sprawdźcie co na ekranie

Magiczny bal karnawałowy w Zawierciu już w najbliższą niedzielę, 21 stycznia

Nabór do klas I szkoły podstawowej w Zawierciu – rusza rekrutacja. Sprawdź warunki rekrutacji

Ponad 40 mandatów dla pieszych – podsumowanie akcji policji “Bezpieczny pieszy”

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *