Nowa linia kolejowa S9

Nowa linia kolejowa z rekordową ilością pasażerów – Koleje Śląskie podsumowały grudzień

Nowa linia kolejowa Częstochowa – Tarnowskie Góry funkcjonuje od 10 grudnia 2023 roku. Umożliwia ona połączenie kolejowe do portu lotniczego Katowice Pyrzowice.

 

Nowa linia kolejowa S9 to nowe połączenie między Częstochową a Tarnowskimi Górami. Pociąg tej relacji jedzie również przez Zawiercie. Pierwszy pociąg na tej trasie pojechał 10 grudnia 2023 roku. Od tego czasu połączenie to cieszy się ogromnym połączeniem. Przewoźnik obsługujący tą linię – Koleje Śląskie dokonały podsumowania ilości pasażerów na tej linii w okresie do 10 do 31 grudnia 2023r.

Jak wyniki ze statystyk prowadzonych w pociągach – z przejazdów w tym okresie skorzystało blisko 25 tysięcy pasażerów. Dane te pochodzą właśnie z liczników, jakie zamontowano w pociągach – liczą one wejścia do pociągu. Co więcej, największa ilość pasażerów wsiadała w Częstochowie, a najmniej w Mierzęcicach. Z kolei na stacji Lotnisko Pyrzowice wsiadło 2100 pasażerów.

Przypominamy również, iż obecnie trasę Częstochowa – Tarnowskie Góry obsługuje dziennie 10 par pociągów. Uruchomienie tej linii to bardzo ważny moment dla wszystkich podróżnych. Lotnisko Pyrzowice było bowiem dotąd jedynym portem lotniczym, do którego nie było dojazdu koleją.

Dojazd do lotniska z Zawiercia zajmie 23 minuty, natomiast z Tarnowskich Gór – niecałe 20 minut. Z kolei podróżni z Katowic czy Częstochowy muszą liczyć się z 1-godzinną podróżą do Pyrzowic. Początkowo, mieszkańcy Katowic do lotniska dojadą linią przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Zawiercie. Dopiero na rok 2024 planuje się zakończenie prac remontowych na linii Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Wtedy to dopiero będzie możliwy dojazd z Katowic z pominięciem odcinka Zawiercie – Tarnowskie Góry.

 

Źródło i foto: Koleje Śląskie

 

Zobacz Także:

Sprawca przemocy domowej zatrzymany – znęcał się też nad dzieckiem

Nowe autobusy w powiecie zawierciańskim – Sprawdź nowe połączenia

Obwodnica Zawiercia na półmetku. Inwestycja zakończy się w 2025 roku

NOWOROCZNA GALA – Koncert Wiedeński – już 19 stycznia w Zawierciu!

Pociąg z Zawiercia do Pyrzowic – odbyły się pierwsze kursy na nowej trasie

Nowy inwestor w SAG – powstaną nowe miejsca pracy

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *