Sebastian Kosecki z Zawiercia

Ksiądz Sebastian Kosecki z Zawiercia podbija TikToka [ROZMOWA]

Ksiądz Sebastian Kosecki z Zawiercia podbija TikToka. Skąd pomysł na taką działalność? [ROZMOWA]

 

Ksiądz Sebastian Kosecki z Zawiercia, wykorzystuje najnowsze trendy i pokazuje, że wiara może być cool. Z kapłanem rozmawiał Mariusz Makieła.

 

Mariusz Makieła : Poznałem Księdza dzięki filmikowi z tańczącym gołębiem oraz bardzo ciekawemu przekazu „Dlaczego warto być Ministrantem”. Od razu nasuwa mi się więc pytanie, dlaczego Ksiądz postanowił założyć konto na TikToku?

Pewnego dnia przeglądałem TikToka, w którym trafiłem na filmik ks. Piotra Jarosiewicza, opowiadającego historie swojego początku w tym tiktokowym świecie. Powiedział, że leży mu na sercu dobro młodzieży, a w dużej mierze jest ona właśnie tam, na TikToku – dlatego on też tam jest. To był decydujący argument, który mnie przekonał, że to ma sens. Sam natomiast moment utworzenia profilu zrodził się poprzez… II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu. Prowadzimy z młodzieżą szkolny profil na TikToku i w październiku wrzuciliśmy filmik, który osiągnął ponad… 3 miliony wyświetleń – wtedy zacząłem słuchać dziesiątek komentarzy od uczniów, ministrantów czy znajomych, którzy mówili, żebym w końcu założył swoje konto. I tak też się stało.

 

Od kiedy Ksiądz prowadzi TikToka widać większą frekwencję w Kościele lub na lekcjach religii ?

Szczerze mówiąc, na religii zawsze miałem wysoką frekwencję (w moich licealnych klasach na religię chodzi 95% uczniów). Natomiast rzeczywistość TikToka w moim życiu wywołuje na lekcjach ciekawe tematy do rozmowy, które wcześniej się nie pojawiały. Czy w Kościele jest więcej ludzi – szczerze mówiąc nie wiem, ale widzę, że część parafian ma świadomość mojej działalności, ponieważ chodząc po kolędzie słyszałem teksty od młodszych mieszkańców naszej parafii: „to jest ten ksiądz z TikToka” 🙂

 

Czy czerpie Ksiądz skądś inspiracje do swoich filmików? 

Mój kontent na TikToku jest bardzo różnorodny – ponieważ chce dotrzeć nie tylko do tych, którzy są w Kościele i przy Bogu, ale także do tych – a może właśnie szczególnie do tych – którzy już dawno zapomnieli drogę do swojej parafii. Dlatego inspiracje czerpię zarówno z popularnych trendów na TikToku czy innych twórców, jak i ze Słowa Bożego czy doświadczenia swojego życia.

 

Miał Ksiądz od samego początku jakiś plan na treści publikowane na TikToku czy to wszystko przyszło z czasem?

Szczerze… to nie. Totalnie nie. Wiedziałem jaki mam cel – dotrzeć do ludzi, którzy nie dotrą do mnie. Jak? To tak naprawdę kształtuje się dynamicznie, każdego dnia – bo taki jest TikTok.

 

Jak na Księdza działalność w Internecie reagują parafianie? Oddzew z ich strony jest pozytywny czy pojawiały się głosy krytyki?

Spotykam się ze zdecydowanie pozytywnym feedbackiem. Może po prostu, ludzie którzy mają do tego sceptyczne podejście, nie mają śmiałości mi o tym powiedzieć. Albo po prostu nie ma wielu takich ludzi. Myślę jednak, że nie ma to większego znaczenia – cały czas pozostaję otwarty na uwagi i wskazówki od osób, które są wokół mnie. Gdy chodzi o te pozytywne reakcje, to najczęściej mogę ich doświadczyć w szkole, dzieciaki podchodzą, zagadują, chwalą się, że oglądają. To miłe.

 

Po liczbie obserwujących w mediach społecznościowych i po reakcjach na Księdza działania widać, że ma Ksiądz bardzo dobre podejście do młodzieży. Od zawsze planował Ksiądz powiązać swoje kapłaństwo właśnie z tą grupą?

Gdy byłem w seminarium, profesor od teologii duchowości i psychologii powiedział nam, że jako młodzi księża powinniśmy się skupić przede wszystkim na pracy z dziećmi i młodzieżą, bo jesteśmy dużo bliżej ich świata niż księża starsi od nas o 10 lat. Myślę, że ma rację. Poza tym, praca z młodzieżą to tak naprawdę całe moje dotychczasowe życie, począwszy od szkoły średniej przez seminarium aż po dzisiejszy, trzeci rok kapłaństwa. Szczerze mówiąc, czuję się jak jeden z nich – nie jako znawca i profesor, ale po prostu jako starszy brat.

 

Trendy podpowiadają Księdzu uczniowie czy sam ich wyszukuje?

Rzeczywiście uczniowie często pokazują mi jakieś rzeczy, które warto by nagrać – i jestem bardzo otwarty na ich propozycje. Niemniej jednak mam świadomość tego, że jestem księdzem, więc nie we wszystkie trendy wchodzę. Poza uczniami mam TikToka i sam też od czasu do czasu go przeglądam, może nie tyle szukając trendów, co bardziej inspiracji.

 

Jaki jest księdza ulubiony trend i dlaczego?

Najbardziej lubię oglądać filmiki, w których odpowiada się na pytania. Sam nagrałem tego typu filmik z moim bratem bliźniakiem, który ma już ponad 800 tysięcy wyświetleń. Dzięki tego typu trendom można lepiej poznać twórcę, wejść nieco bardziej w jego świat, czasem się… zaskoczyć.

 

W jaki sposób wg Księdza można przyciągnąć młodzież do Kościoła? Czy potrzebujemy więcej duchownych w mediach społecznościowych?

Ksiądz Sebastian Kosecki : Papież Franciszek powtarza, by schodzić z kanapy i wychodzić na peryferia. Świat Internetu dzisiaj jest zdecydowanie takim miejscem, gdzie młodsza część społeczeństwa się osiedliła i… po prostu zamieszkała. W takiej sytuacji można brać tych ludzi do autokarów i wywozić ich do kościoła. Można także w ich miejscu osiedlenia wybudować parafię. To właśnie staram się robić. To nie jest cel, to nie jest punkt dojścia. To jest pewien etap i metoda, która jest dzisiaj bardzo potrzebna i – obawiam się – dla niektórych jedyna… Dlatego, zdecydowanie potrzeba duchownych w mediach społecznościowych. Czy więcej – myślę, że niekoniecznie. Niech będą w nich ci, którzy to czują. Najgorzej, jak w media ładuje się ktoś, kto już dawno wyleciał z tego internetowego obiegu. Odpowiadając konkretnie na to, jak przyciągnąć młodzież do Kościoła – moim zdaniem skuteczna odpowiedź jest tylko jedna  dać im doświadczenie żywego Jezusa! Na każdy możliwy sposób: poprzez modlitwę, doświadczenie działania Słowa Bożego, dobrą spowiedź, rozmowę itd.

 

Widać, że ma Ksiądz do siebie dystans. Czy on się pojawił dopiero z czasem czy zawsze tak było?

To prawda, mam duży dystans do siebie, bo wiem, że w tym całym TikToku nie chodzi o mnie. Moja osoba i działalność ma być narzędziem dla Pana Boga, który może czynić cuda w życiu tych młodych ludzi. Dlatego nie przejmuję się w ogóle różnymi komentarzami, które czasem do mnie docierają. Myślę, że mam zdrowe poczucie własnej wartości, dzięki temu, że wiem kim jestem – dzieckiem Boga. To jest genialne! 🙂

 

To teraz pytanie na koniec i standardowe na Tiktoku – W jakiej Parafii można księdza spotkać  ?

Sebastian Kosecki: Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu (Paderewskiego 28).

Serdecznie zapraszam i bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy. Bądźcie szczęśliwi! 🙂

 

Zobacz także

Mieszkańcy Zawiercia walczą o rondo na felernym skrzyżowaniu

Wiktor stracił rodziców -pilnie potrzebna pomoc

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *