Fortum Polska w Zawierciu

Fortum Polska w Zawierciu zapewni nowe miejsca pracy

Fortum Polska w Zawierciu zapewni nowe miejsca pracy. Ruszają bowiem prace budowlane nowego zakładu produkcyjnego.

 

 

Fortum Polska w Zawierciu wybuduje nowy zakład produkcyjny. Firma FORTUM zajmuje się pozyskiwaniem paliwa alternatywnego z odpadów. I tak też będzie w ty przypadku. Odpady, które nie nadają się już do ponownego przetworzenia ( recyklingu), posłużą do produkcji paliwa. To z kolei trafi do elektrociepłowni w Zabrzu. Z całą pewnością powstanie tego zakładu na terenie naszego miasta wpłynie bardzo pozytywnie na gospodarowanie odpadami na naszym terenie.

Ta inwestycja to nie tylko szansa na niwelowanie kosztów związanych z odpadami, które są coraz wyższe. To także nowe miejsca pracy w Zawierciu. Firma poinformowała, że w samym zakładzie zatrudnienie znajdzie 20 osób, a dodatkowo zakład będzie generował potrzeby logistyczne, które zapewnią kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy powiedział Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski.

Jak powiedział Prezes Fortum Piotr GórnikNowoczesna i bezpieczna instalacja, którą zbudujemy w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem, to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nie nadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać.

Produkcja paliwa z odpadów do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej to skuteczne wyjście naprzeciw lokalnym wyzwaniom związanym ze składowaniem odpadów. W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa wykorzystywane będą odpady z tzw. frakcji resztkowej. W jej skład wchodzą odpady będące pozostałością po sortowaniu i nie nadające się do dalszego recyklingu. Z tej frakcji można wyprodukować tzw. paliwo alternatywne RDF. Posłuży ono do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu.

Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w IV kwartale 2023 r. i realizację pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze przed zakończeniem 2023 r.

Wydajność instalacji to ok. 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Zakład będzie w pełni zautomatyzowany i zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Inwestycja stanowi uzupełnienie systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Zawiercie.

Źródło i foto : FORTUM POLSKA

Zobacz Także:

Pepco w powiecie zawierciańskim otwiera kolejny sklep

MOK w Zawierciu zmienia się nie do poznania. Co nowego powstało?

Potrzebna pomoc dla zawiercianina – udostępnij i podaj dalej

Policja brała udział w wypadku – dwie osoby poszkodowane

KAS zlikwidowała punkt gier na automatach w Zawierciu

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *