Fala oszustw na "telefon z banku"

Fala oszustw na “telefon z banku” – co zrobić,aby nie dać się nabrać

Fala oszustw na “telefon z banku” to dziś istna plaga. Co zrobić jednak, aby nie paść ofiarą oszusta ? Przeczytaj koniecznie.

 

Fala oszustw na “telefon z banku”  w dzisiejszych czasach dotyczyć może każdego. Kto z nas nie ma konta w banku, czy jakiegoś innego produkty – chociażby oszczędności. Fakt ten wykorzystują przestępcy, którym mimo ciągłych komunikatów w mediach – udaje się każdego dnia kogoś okraść.

Co zatem zrobić gdy odbierzemy podejrzany telefon ? Najczęściej zaczyna się banalnie – odbieramy telefon i w słuchawce słyszymy osobę podającą się za pracownika banku. Wiele aplikacji bankowych obecnie jest w stanie nam pomóc – możemy zweryfikować pracownika za jej pośrednictwem. Jednak w chwili gdy słyszymy w słuchawce informację mrożącą krew w żyłach – że nasze środki są zagrożone, że ktoś usiłował zaciągnąć na nas kredyt itp, niestety często logiczne myślenie w wyniku stresu schodzi na drugi plan.

Oszuści informując nas o rzekomym ryzyku utraty środków proszą o podanie wielu danych wrażliwych – danych do logowania albo co gorsza – zainstalowania na swoim telefonie aplikacji, która rzekomo pozwolić ma na uratowanie środków. Niestety, nic bardziej mylnego. Nie rzadko również oszust prosi o wykonanie przelewu na tymczasowy rachunek bankowy, którego numer nam poda – aby właśnie uchronić nasze środki przed ich utratą.

Jak zatem powinniśmy zareagować, co zrobić, a czego nie zrobić ?

Na pewno nie działamy pod wpływem emocji i nie podejmujemy żadnych decyzji pochopnie!

Nigdy nie podajemy żadnych danych wrażliwych przez telefon. Pamiętaj, że pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o login ani hasło do bankowości elektronicznej czy dane autoryzacyjne do transakcji (kod sms)!

Nie pobieramy żadnych aplikacji niewiadomego pochodzenia na swój telefon. Robiąc to, możemy dać pełny dostęp złodziejowi do naszej bankowości elektronicznej!

Najlepiej od razu się rozłączyć i nie wdawać się w żadne rozmowy!

Nie zlecamy i nie wykonujemy żadnych przelewów na nieznane nam konta!

Pamiętaj, jeśli kiedykolwiek dostaniesz taki telefon – najlepiej od razu zgłoś ten fakt do placówki swojego banku (ewentualnie na infolinię banku). Pod żadnym pozorem nie podawaj również żadnych danych z karty płatniczej.

 

Foto : gov.pl

Zobacz także:

Teatr i kabaret w Zawierciu – spektakl “Telewizja kłamie”

Zaręczony pogrąŻony w Zawierciu – Piekielnie zabawna komedia

Sławek Uniatowski w Zawierciu – wielki powrót z nowym albumem

Trevor Clevenot nie zagra w meczu inauguracyjnym – Jurajska Armia w osłabionym składzie

Darmowe konsultacje logopedyczne i ortopedyczne dla dzieci

Pijani kierowcy zatrzymani przez policję. Otrzymali wysoki mandat

Mieszkania w Zawierciu – jak będzie wyglądać Osiedle Nova Huta?

Zielona pracownia w zawierciańskiej Siódemce oficjalnie otwarta

Inauguracja nowego sezonu PlusLigi – spotkanie Aluronu z Indykpolem

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *