Dunikowski z Zawiercia w Brukseli

Dunikowski z Zawiercia w Brukseli – uczniowie dyskutowali o przyszłości Europy

Dunikowski z Zawiercia w Brukseli – uczniowie i nauczyciele dyskutowali o przyszłości Europy. 3

 

Dunikowski z Zawiercia w Brukseli – uczniowie z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego wraz z opiekunką Renatą Kończyk spotkali się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Reprezentanci Polski wzięli bowiem udział w 14. spotkaniu „Twoja Europa. Twoje Zdanie” – “Młodzieżowe Dialogi Demokratyczne”, które odbyło się w dniach 23-25.03.2023 w Brukseli. Spotkanie to miało na celu pobudzenie aktywności wśród młodych ludzi – młodych obywateli do brania udziału w ważnych dla Europy sprawach.

W spotkaniu udział wzięło 105 przedstawicieli wszystkich krajów Unii Europejskiej. Podczas pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne dla wszystkich uczestników w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego . Spotkanie to polegało głównie na dyskusjach między uczestnikami.

Drugiego dnia miała miejsce sesja plenarna, w której udział wzięli przedstawiciele wysokiego szczebla instytucji europejskich.

Jak powiedziała opiekunka grupy Renata Kończyk – “Pierwsze warsztaty dotyczyły udziału obywateli w procesach kształtowania polityki, zwłaszcza na szczeblu UE. Temat dyskusji brzmiał: Zagrożenia i wyzwania dla demokracji w UE. Uczniowie proponowali rozwiązania i praktyczne pomysły, aby uniknąć niepożądanych scenariuszy. Szczególnie, że znajdujemy się w kryzysie ukraińskim, zagrożeniu dla pokojowego współistnienia państw oraz w sytuacji nieprzewidywalnych wyzwań społecznych i gospodarczych, prowadzących do zmian systemowych. Podczas drugiego warsztatu uczniowie sporządzili konkretne zalecenia polityczne dotyczące zaangażowania młodzieży w demokrację”.

Oprócz ważnych rozmów, jakie prowadzono podczas tego krótkiego pobytu w Brukseli, znalazł się również czas na część mniej oficjalną.

Uczniowie z Zawiercia zwiedzili nieco stolicę Unii Europejskiej. Zobaczyli Parlamentarium, a także siedzibę Parlamentu Europejskiego. Ich uwadze nie umknęły również inne atrakcje turystyczne, takie jak : Atomium, Mini Europa Park, rynek – Grand Palace, symbol miasta – Manneken Pis, Teatr Królewski.

Wyjazd do Brukseli, uważamy za udany i czujemy, że godnie spełniliśmy obowiązek reprezentowania zarówno Polski, jak i naszej szkoły na arenie międzynarodowej – zgodnie twierdzą uczestnicy spotkania.

Źródło i foto: Zespół Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu

 

Zobacz Także:

Transfer do Aluron CMC Warta Zawiercie – Bieniek zarobi aż 1,6 mln zł.

Wjechał w blok w Zawierciu – na szczęście nikt nie ucierpiał.

Zawiercie – dyżury aptek w Kwietniu 2023

Fortum Polska w Zawierciu zapewni nowe miejsca pracy

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *