Oddział Neurologiczny w Zawierciu

Oddział Neurologiczny w Zawierciu z Pododdziałem Udarowym zmodernizowany

Oddział Neurologiczny w Zawierciu z Pododdziałem Udarowym przeszedł I etap modernizacji. Dokonano uroczystego otwarcia oddziału.

 

Oddział Neurologiczny w Zawierciu z Pododdziałem Udarowym Szpitala Powiatowego w Zawierciu został zmodernizowany. Zakończył się bowiem I etap prac modernizacyjnych.

Remontowana część wzbogaciła się o dwie przestronne sale ze specjalnymi łóżkami do intensywnego nadzoru medycznego. Posłużą one pacjentom, którzy trafią do szpitala z udarem niedokrwiennym we wczesnej fazie. Pośrodku tych dwóch sali znajduje się dyżurka pielęgniarska oraz objęte są stałym monitoringiem audiowizualnym.

Ponadto, powstały również sale wczesnej rehabilitacji neurologicznej, które wyposażono w specjalistyczne urządzenia do ćwiczeń izometrycznych, wyciągi odciążające, rowerki do ćwiczeń i sprzęt do nauki chodu. Ułatwią one powrót do zdrowia i sprawności pacjentów po przebytym udarze.  Stworzono również izolatkę z osobną wentylacją. Każdy pokój wyposażono został we własną łazienkę i telewizor. To zdecydowane udogodnienie dla pacjentów udarowych, których sprawność ruchowa jest znacznie osłabiona.

Modernizacja Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym będzie kosztować ok. 7 mln zł. Jako pierwszą do użytku oddano część udarową.

– Na nasz oddział trafiają pacjenci z szeregiem schorzeń neurologicznych, z chorobami naczyniowymi mózgu, z zawałami i krwotokami mózgu, z chorobami rozrostowymi- guzami mózgu, leczymy również choroby zapalne mózgu, neurozwyrodnieniowe, padaczki, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby układu nerwowego obwodowego i niektóre schorzenia kręgosłupa. Priorytetem dla zespołu jest przywrócenie pacjentom zdrowia przy maksymalnym ograniczeniu ubytków neurologicznych. Szpital w Zawierciu lokuje się w czołówce wszystkich oddziałów neurologii w województwie śląskim pod względem liczby przeprowadzanych tromboliz oraz przekazań pacjentów do leczenia trombektomii. Tromboliza to metoda leczenia polegająca na podaniu leku „rozpuszczającego” skrzep, który wywołuje udar. Lek trzeba podać do 4,5 godziny od momentu wystąpienia objawów udaru. Lekarze neurolodzy z naszego szpitala towarzyszą pacjentowi już na SOR-ze, niejednokrotnie jadąc z pacjentem na TK, a stamtąd bezpośrednio na oddział, gdzie podawany jest odpowiedni lek –  wyjaśnia neurolog i z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zawierciu Szymon Gacek.- Szpital ściśle współpracuje z Kliniką Neurologii w Katowicach-Ochojcu, gdzie w określonych sytuacjach klinicznych możliwe jest przekazanie pacjenta celem mechanicznego usunięcia skrzepu z naczynia (trombektomia) – mówi kierownik oddziału Mirosław Bański.

– W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji w szpitalu przekroczyła 100 mln zł. Neurologia to jedenasty wyremontowany w tym czasie oddział. Szpital zmodernizował także kompleks przyszpitalnych poradni, pracownie: m.in. RTG, TK i rezonansu magnetycznego oraz aptekę szpitalną i centralną sterylizatornię – wymienia starosta zawierciański Gabriel Dors

– Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja neurologiczna pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć skutki choroby. Bardzo nas cieszy, że pacjenci będą mieli nową salę do ćwiczeń i dostęp do profesjonalnego sprzętu – dodaje kierownik oddziału.

Jedna duża sala rehabilitacji służąca pacjentom dwóch ściśle współpracujących ze sobą oddziałów pozwoli nam przekształcić dotychczasową salę gimnastyczną znajdującą się na oddziale rehabilitacji w salę łóżkową i tym samym zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów – wyjaśnia plany szpitala dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz.

 

Źródło i foto: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Zobacz Także:

Policja zatrzymała złodzieja recydywistę – grozi mu do 10 lat więzienia

HAU – HAU SHOW w Zawierciu. Interaktywne show dla najmłodszych i nie tylko

Kolejny protest rolników już jutro – sprawdź utrudnienia drogowe w okolicy

Magdalena Cielecka w Zawierciu – Zawierciańskie Forum Kobiet

Anita Lipnicka w Zawierciu – artystka wystąpi z nową płytą

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *