Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend – śpimy godzinę dłużej

Zmiana czasu na zimowy – kolejna zmiana czasu przed nami. Dzięki temu śpimy godzinę dłużej.

 

Zmiana czasu na zimowy- już w najbliższy weekend z soboty na niedzielę 28/29 października. Zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu, czyli z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki temu będzie spać godzinę dłużej. Ale niestety jest również druga strona medalu – przez zmianę czasu na zimowy, szybciej będzie zapadał zmrok- dzień będzie krótszy.

 

Po co zmieniamy czas?

Według pomysłodawców tego działania, miało ono pozwolić na lepsze wykorzystanie światła słonecznego. W marcu bowiem z kolei zmieniamy czas na letni – przez co dzień staje się dłuższy i mamy dłuższy czas dostęp do światła słonecznego. Głównym pomysłodawcą był Amerykański polityk Benjamin Franklin. Według niego ludzie nie kierowali się dobowym rytmem słońca, tylko kładli się spać i wstawali zawsze o podobnych porach. To z kolei wiązać się miało według niego z większym zużyciem prądu. W związku z tym postulował o to, aby ludzie później kładli się spać i wcześniej wstawali. Czy faktycznie tak jest -zdania są podzielone.

Teraz z kolei uważa się, że zmiana czasu wpływa niekorzystnie na ludzki organizm i na wydajność pracowników (staje się ona mniejsza). Szczególnie przy zmianie czasu z zimowego na letni.

Jednak nie wszyscy są zwolennikami zmiany czasu. W Polsce kilka lat temu postulowano o zaprzestanie zmiany czasu i pozostanie przy czasie letnim ( obowiązującym dotychczas od marca do października). Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju była za tym, aby nie zmieniać czasu i pozostać przy czasie letnim. Temat obił się nawet o parlament europejski, który w 2018r. przegłosował ten postulat. Pierwotnie ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce w krajach Unii Europejskiej w 2021 roku. Tak się jednak nie stało. Wszystkie działania zostały w tym temacie wstrzymane w związku z pandemią COVID-19 i czas zmieniamy nadal. 

Poniżej prezentujemy daty zmiany czasu w kolejnych latach :

# z zimowego na letni

  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

 

# z letniego na zimowy

  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października

 

Zobacz także:

Spektakl “Prezent urodzinowy” w Zawierciu już niebawem

Bezpłatna linia specjalna we Wszystkich Świętych – sprawdź rozkład

Budżet Obywatelski w Zawierciu – ruszyło głosowanie na projekty

„Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”- ruszyła kampania Policji

Aluron CMC Wara Zawiercie w walce o Puchar CEV – darmowe autobusy na mecz

Czołowe zderzenie w Hucie Szklanej – kierowcy i pasażerowie trafili do szpitala

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *