Zielone Zawiercie

W Zawierciu zakończył się projekt pod hasłem „Zielone Zawiercie”

W Zawierciu zakończył się unikalny na skalę regionu projekt pod hasłem „Zielone Zawiercie”. Mieszkańcy, bez udziału urzędników za to pod okiem doświadczonych architektów, przygotowali społeczną koncepcję zagospodarowania dwóch publicznych przestrzeni – Parku Kościuszki i Źródeł Czarnej Przemszy. Dokumenty trafiły już na ręce prezydenta Łukasza Konarskiego.

 

 Przez 13 miesięcy trwania projektu „Zielone Zawiercie”,zawiercianie brali udział w warsztatach projektowych , wykładach i dyskusjach. Wychodzili w teren, aby koncepcyjnie pomyśleć, ale też aby osobiście ocenić, jakie funkcje społeczne dane miejsce może pełnić. Projekt udowodnił, że nie brakuje mieszkańców, chcących mieć realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie oraz że społeczne pomysły są oryginalne i bardzo trafione.

 

– Niewielu włodarzy miast decyduje się, aby w pełni oddać mieszkańcom głos i prawo decyzji – mówi Maria Skotnicka, architektka i ekspertka ds. błękitno-zielonej infrastruktury reprezentująca Fundację Sendzimira. – W Zawierciu pomysł ten sprawdził się doskonale. Pięknie jest obserwować proces twórczy, który rodzi się w głowach mieszkańców nieskrępowanych żadnym stereotypowym myśleniem, ograniczeniami czy wątpliwościami. Ludzi z którymi mieliśmy przyjemność pracować doskonale wiedzieli, jakie funkcje dane przestrzeni powinny pełnić. Wystarczyło ich tylko wysłuchać.

 

Projekt, na realizację którego Fundacja Sendzimira zdobyła fundusze z programu Aktywni Obywatele, podzielony został na dwa etapy. W pierwszym partnerzy projektu zajmowali się Parkiem Kościuszki, dużym, chętnie odwiedzanym miejscem w Śródmieściu, a w drugim – Źródłami Czarnej Przemszy, miejscem z dużym potencjałem na funkcje społeczne, ale nieco zaniedbanym. W obu przypadkach wypracowali nowe koncepcje zagospodarowania, które przedłożyli prezydentowi miasta Łukaszowi Konarskiemu.

 

– To był ważny projekt i cieszę się, że to właśnie w naszym mieście został zrealizowany. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i poświęcony czas. Teraz będę zabiegał o to, aby na zaproponowane zmiany znaleźć finansowanie – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

 

Zawiercie jest jednym z najzieleńszych miast województwa śląskiego, ale jak przekonują ekspertki Fundacji Sendzimira, wciąż należy intensywnie pracować nad postawą i zachowaniem ludzi.

 

– Ważna jest jakość terenów zieleni ale i świadomość, żeby jak najmniej ingerować w naturę. Stąd BZI – błękitno-zielona infrastruktura jest jedyną słuszną drogą do dobrego projektu i dobrej jakości przestrzeni – mówi Maria Skotnicka. – Miejskie przestrzenie zielone z jednej strony służą mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a z drugiej pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie miejskim, chociażby poprzez oczyszczanie powietrza, obniżanie jego temperatury latem czy też tak bardzo pożądaną małą retencję. Cieszę się, że jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi i częściej i chętniej sięgamy po rozwiązania, które wykorzystują otaczającą nas przyrodę.

 

Procesy partycypacyjne były organizowane w ramach projektu “Zielone Zawiercie – partycypacja dla przyrody w mieście”, realizowanego przez Fundację Sendzimira, w partnerstwie z Miastem Zawiercie oraz firmą Alta Consulting z Islandii, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz Także:

Pan Marek z Zawiercia potrzebuje naszej pomocy w walce o zdrowie

Wkrótce 108. Urodziny Miasta Zawiercie

Wiemy kto wystąpi podczas święta gminy Ogrodzieniec 2023

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *