Usuwanie punktów karnych

Usuwanie punktów karnych – powrót do poprzednich przepisów

Usuwanie punktów karnych – od września zmieniły się przepisy. Tym razem na korzyść dla kierowców.

 

Usuwanie punktów karnych – od 17 września 2023 obowiązują nowe “stare” przepisy. Otóż do tej pory usuwanie punktów karnych odbywało się dopiero po dwóch latach od popełnienia wykroczenia – dopisania ich do ewidencji kierowcy. Jednak z dniem 17 września br. w życie weszło nowe rozporządzenie, które zmienia ten okres. Obecnie bowiem, punkty karne będą usuwane z konta kierowców już po roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie, czyli wyroku sądu lub mandatu karnego.

Zmiany te nastąpiły na podstawie art. 17 ust 7 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy- Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1123).

Ponadto, kierowcy mają również możliwość sami zmniejszyć ilość swoich punktów karnych. Raz na 6 miesięcy można przystąpić do szkolenia, które organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). W ten sposób można wyeliminować 6 punktów karnych. Nie dotyczy to jednak wszystkich kierowców. Z tego rozwiązania nie mogą bowiem skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy swoje pierwsze prawo jazdy odebrali w ciągu ostatniego 1 roku. Warto wspomnieć również, że punkty są odejmowane w kolejności takiej, w jakiej zostały zdobyte.

Każdy kierowca może również sprawdzić ilość punktów karnych na swoim koncie. Można tego dokonać osobiście w każdym komisariacie policji, jak również samemu za pośrednictwem internetu. Wystarczy posiadać aplikację mObywatel na telefonie lub zalogować się na stronie internetowej . Konieczne jest do tego posiadanie profilu zaufanego. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie  www.gov.pl

 

Źródło i foto: KPP Zawiercie

Zobacz Także:

Budżet obywatelski Zawiercia 2024 – lista zgłoszonych projektów

Nowe boisko wielofunkcyjne w Zawierciu – pozyskano dofinansowanie

Konflikt w ZGK zażegnany – udało się dojść do porozumienia

Niska zdawalność prawa jazdy w Zawierciu

Kampania Policji #ZnamTeNumery ma zwiększyć bezpieczeństwo seniorów

Sezon grzewczy w Zawierciu 2023/2024 rusza od dziś

Remont MOK Zawiercie będzie możliwy – Prezydent pozyskał ogromne dofinansowanie

Policja poszukuje rowerzysty, który uszkodził samochód

 

 

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *