Schronisko w Zawierciu

Schronisko w Zawierciu: Prezydent apeluje o zakup karmy, zamiast fajerwerków.

Schronisko w Zawierciu: Władze Zawiercia  apelują, aby witając Nowy Rok zrezygnować z petard i fajerwerków. Zamiast tego możemy wziąć udział w akcji „Karma zamiast fajerwerków” na rzecz Schroniska Dla Zwierząt w Zawierciu.

 

 „Już tradycyjnie przed sylwestrem zachęcam do tego, by wesprzeć Schronisko Dla Zwierząt w Zawierciu. Wystarczy kupić karmę, zamiast wydawać pieniądze np. na fajerwerki.

Jedzenie dla zwierząt można przywieźć bezpośrednio do zawierciańskiego schroniska albo do Urzędu Miejskiego w Zawierciu – pokój 204. Zawieziemy wszystko jeszcze przed nocą sylwestrową” – informuje Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski

 

Co roku spora część grudniowego domowego budżetu w wielu gospodarstwach zostaje przeznaczona na zakup petard i fajerwerków. Rekordziści wydają na ich zakup nawet więcej niż tysiąc złotych. Rozbłyskające o północy niebo wielu rekompensuje ubytki w portfelu, ale to, co cieszy ludzi, przeraża zwierzęta.

 

Wiele miast rezygnuje z fajerwerków

Już od kilku lat wiele miast decyduje się na pokazy laserowe zamiast tradycyjnych petard – lasery nie generują hałasu, a także są dużo lepsze dla środowiska. Nie są one również tak niebezpieczne jak fajerwerki, przez które co roku dochodzi do niebezpiecznych wypadków.

 

Pomóżmy czworonogom przetrwać Sylwestra

Lekarze weterynarii apelują, aby pomóc czworonogom przetrwać Sylwestra. Huk petard może ich przyprawić o spory stres, a nawet choroby układu oddechowego czy krążenia. Starajmy się w tym dniu przede wszystkim rozproszyć uwagę swojego pupila.

Zróbmy to poprzez na przykład rozsypanie karmy. Włączmy radio i dodatkowe oświetlenie. W przypadku, gdy zwierzę samo zostaje na noc sylwestrową, zostawmy je w pomieszczeniu, gdzie nie będą tak głośno docierały odgłosy wybuchu petard czy fajerwerków.

Psy, które są na zewnątrz, starajmy się dodatkowo zabezpieczyć w boksach, aby nie uciekły. Ostatecznością jest zastosowanie środków uspokajających, ale te powinny być dobierane według wskazówek weterynarza.

 

Czego zimą potrzebuje  schronisko  w Zawierciu ?

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących darów przywożonych do schroniska:

 

Karmy. Gorąco zachęcamy, aby w tym wypadku nie stawiać na ilość, lecz na jakość. Pracownicy schronisk są tutaj zgodni: lepiej przywieźć kilogram specjalistycznej karmy niż dwa worki najtańszej. Niestety wiele psów po tanich karmach zakupionych w supermarkecie choruje. Rezultatem jest kiepskie samopoczucie zwierzaka, stres związany z wizytą u weterynarza i obciążenie schroniska kosztem lekarstw. Schroniska w większości przypadków mają zapewnioną karmę bytową dla swoich zwierzaków, są natomiast w potrzebie, jeśli chodzi o karmy specjalistyczne. Wysokiej jakości, markowe karmy wysokobiałkowe, dla seniorów, zwierząt z chorobami nerek lub stawów – tego typu jedzenie zawsze przyda się w schroniskach.

 – Posłania. Nie każdy wie, że kołdry z pierza są zupełnie nieprzydatne w schronisku. Po pierwsze, są niezwykle nietrwałe i łatwe do zniszczenia. Po drugie – zamiast ogrzewać, wręcz chłodzą zwierzaki

 

 – Obroże i smycze. Ważne jest, aby obroże i smycze były wykonane z mocnych materiałów. Odpadają tanie obroże z zapięciem na plastikową klamrę – zbyt często są one zawodne, a w przypadku psów schroniskowych gwałtowne oswobodzenie się z obroży może skończyć się tragedią. Często psy wychodzące na spacer z wolontariuszami nie są do nich tak przywiązane, jak pies w domu do swojego właściciela. Łatwo wówczas o to, aby pies uciekł, wpadł na ulicę lub wszedł w konflikt z innym psem. Zalecamy, aby obroże zawożone do schroniska były zapinane na klamrę, taką jak w pasku do spodni.

 

 

Zobacz Także:

Zawierciańska Wigilia za nami! Rozbrzmiały kolędy.

Wypadek w centrum Zawiercia. Dwie osoby w szpitalu

Muzyczny stand-up Joanny Kołaczkowskiej w Mok Zawiercie

Uroczyste przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Niwki

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *