Poręby i Zawiercia

Obwodnica Poręby i Zawiercia – co dzieje się na placu budowy

Na budowie dwujezdniowej obwodnicy Poręby i Zawiercia zaawansowanie robót sięga 30%, przy czym mostowych 50%, a drogowych 20%. Rozpoczęto układanie nawierzchni bitumicznej, wykonano połowę wykopów i nasypów.

 

Obwodnica Poręby i Zawiercia – co dzieje się na placu budowy

W czerwcu pojawi się by-pass na drodze wojewódzkiej nr 796, co pozwoli na dalsze prace przy wiadukcie. Zaplanowano budowę nasypów w obrębie węzłów Kuźnica i Kromołów oraz podpór i ustrojów nośnych kolejnych obiektów inżynieryjnych.

Na 16,7 km obwodnicy Poręby i Zawiercia będą dwa węzły drogowe, siedem wiaduktów i cztery mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt oraz jedno duże przejście dla zwierząt górą.

Dziś w okolicy godz. 13 kierowcy wjechali na dwukilometrowy odcinek nowej jezdni DK78 od strony Siewierza. Umożliwi to rozebranie kolidującej z obwodnicą obecnej drogi krajowej i budowę drugiej jezdni. Ruch z istniejącej DK78 zostanie przekierowany na nowo wybudowany odcinek jezdni, po której w przyszłości będzie poprowadzony ruch w kierunku Szczekocin. Pojazdy będą poruszać się dwukierunkowo, po warstwie wiążącej nawierzchni, a następnie powrócą na istniejącą jezdnię DK78 z wykorzystaniem oddanego do ruchu w maju br. odcinka ul. Oleśnickiego w Siewierzu. Warstwa ścieralna zostanie ułożona na ostatnim etapie budowy, przed oddaniem drogi do użytkowania.  

 

13 czerwca br. wykonaliśmy także tymczasowy przejazd na drodze wojewódzkiej nr 796 na

Obrońców Poczty Gdańskiej (węzeł Kuźnica), który umożliwił rozpoczęcie kolejnego etapu robót na budowanym w tym miejscu wiadukcie drogowym. Kontynuowana jest budowa nasypów w obrębie węzłów Kuźnica i Kromołów, a także realizacja podpór i ustrojów nośnych obiektów inżynierskich. Prowadzone będą również roboty asfaltowe na dalszym odcinku obwodnicy.

 Największe zaawansowanie prac oraz zarys kształtu przyszłego węzła drogowego są już doskonale widoczne w Kromołowie. Tutaj kończy się zakres I odcinka dwujezdniowej obwodnicy Poręby i Zawiercia. - Informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 

 

W przygotowaniu kolejny odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia 

Trwa procedura uzyskiwania decyzji ZRID dla II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, o długości 7,5 km, który swój początek będzie miał na budowanym węźle Kromołów, a zakończy się rondem w Żerkowicach. Odcinek ten będzie również posiadał przekrój dwujezdniowy. Inwestycja obejmuje także budowę czterech obiektów inżynierskich.

 

Uzyskanie decyzji ZRID dla zadania oraz ogłoszenie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót planuje się  w II połowie br. Pozwoli to na podpisanie umowy na realizację inwestycji pod koniec I półrocza 2024 roku z planowanym terminem oddania drogi do użytkowania w 2026 roku.

Fot. GDDKiA

 

Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@kulturalnezawiercie.pl

 

Zobacz Także:

Wiemy kto wystąpi podczas święta gminy Ogrodzieniec 2023

Kolejne mieszkania w Zawierciu już w przyszłym roku

Egzaminy na prawo jazdy w Zawierciu – za nami pierwsze egzaminy

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *