Miedzianka po Drodze w Zawierciu

Miedzianka po Drodze w Zawierciu – już jutro w naszym mieście

Miedzianka po Drodze w Zawierciuwędrowny festiwal literacki  zawita do Zawiercia. Tegoroczna edycja skoncentruje się na Ziemi – wspólnym domu i ekologii. Na literackiej trasie spotkać będzie można Mariusza Szczygła, Filipa Springera, Julię Fiedorczuk, Jarosława Mikołajewskiego, Ewę Plutę, Witolda Szabłowskiego i wielu innych.

 

Miedzianka po Drodze w Zawierciu – już w sobotę, 2 września ten wędrowny festiwal literacki zawita do Zawiercia.

Kolejna edycja wędrującego festiwalu literackiego Miedzianka po Drodze rozpoczęła się 27 sierpnia w Gliwicach. Przez tydzień odwiedzała kolejne śląskie miasta. Finałowym przystankiem na trasie jest Zawiercie. Na uczestników czeka spacer po czwartej przyrodzie, spotkania autorskie, literacka telewizja śniadaniowa, kino letnie Fundacji Deloitte, wspólne czytanie, lekcja poezji i improwizowany spektakl Teatru Klancyk.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się już o 7.00, zorganizowanym we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, spacerem ze Stanisławem Łubieńskim, a zakończy po 22.00 plenerowym czytaniem ulubionych tekstów autorek i autorów festiwalu. W międzyczasie w otoczeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zawierciu na gości festiwalu czekają rozmowy z twórczyniami i twórcami literatury: Klaudią Pieszczoch, Ewą Plutą, Witoldem Szabłowskim, Szymonem Opryszkiem i Jarosławem Mikołajewskim. O 16.00 z czytelnikami spotka się Julia Fiedorczuk, która przygotowała lekcję poezji. Wieczorem zaś organizatorzy zapraszają na film i improwizowany spektakl.

Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest oikos, co po grecku oznacza „dom”.

Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wspólną odpowiedzialność za planetę, o którą trzeba zadbać, abyśmy można było dalej na niej żyć.

To właśnie od słowa oikos wywodzi się przedrostek eko – ten sam, który łączy ekologię – wiedzę o domu z ekonomią – normami rządzącymi domem.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów – zapowiada Filip Springer, dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal, początkowo pod nazwą Miedzianka Fest, wyrósł z debiutanckiej książki Springera – „Miedzianka. Historia znikania”. Wielowiekowa eksploatacja złóż znajdujących się pod Miedzianką, miasteczkiem nieopodal Jeleniej Góry, doprowadziła do takich zniszczeń górniczych, że w latach sześćdziesiątych XX wieku podjęto decyzję o jego likwidacji.

Impreza zaczęła jednak zjadać własny ogon. Stała się na Miedziankę za duża – opowiada Springer. – Festiwal zaczął też przytłaczać nas, ludzi skupionych wokół Fundacji Instytut Reportażu, którzy go organizowali. Nie chcieliśmy, aby tak się to wszystko rozrosło.

Po przerwie spowodowanej pandemią, festiwal wrócił w odświeżonej, wędrownej formule, skoncentrowanej na zachowaniu lokalnego wymiaru wydarzenia.

Naszą ambicją jest robić wydarzenie literackie dla lokalnych społeczności. Niezwykle cenimy sobie intymność i kameralność spotkań z pisarkami i pisarzami, jakie odbywają się po drodze. Tę lokalność rozumiemy ściśle w związku z miejscem, w którym się zatrzymujemy, ale też lokalnie.

Dlaczego Śląsk, Zagłębie i dlaczego Zawiercie? – Tu wszędzie jest blisko! – deklarują organizatorzy i zachęcają do podróży pieszo, rowerem czy komunikacją publiczną, skoordynowaną dla całej aglomeracji. – Przywożąc festiwal do publiczności odwracamy tradycyjną logikę takich imprez. I tym samym zmniejszamy ślad ekologiczny naszego działania – informują. Podkreślają także, że za decyzją stała udana, zeszłoroczna współpraca z lokalnymi instytucjami kultury, samorządami i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

2 września teren wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zawierciu :

7:00 – 9:00 – spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Lubieńskim – wydarzenie we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

10:00 – 10:30 – (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Zawiercia (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer)

10.30 – 12.00 – Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

12:00 – 13:15 – spotkanie z Ewą Plutą prowadzi Mariusz Szczygieł

13:15- 14:30 – spotkanie z Klaudią Pieszczoch, prowadzi Magdalena Gościniak

14:30 – 15:45 – spotkanie z Witoldem Szabłowskim prowadzi Mariusz Szczygieł

15:45 – 17:00 – spotkanie z Szymonem Opryszkiem prowadzi Mateusz Łysiak

16:00 – 17:30 – lekcja poezji z Julią Fiedorczuk

17:00 – 18:30 – spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim prowadzi Witold Szabłowski

19:00 – 20:00 – „Art Thinking” – kino letnie fundacji Deloitte. Po projekcji w dyskusji o filmie udział wezmą: Magdalena Mielnicka, Michał Borowik, Mariusz Szczygieł. Prowadzenie: Agata Lipiec

20:00 – 21:00 – spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk

21:15 – 22:00 – Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty

 

Miedzianka po Drodze w Zawierciu

Zobacz Także:

Jakimi autami jeżdżą radni Zawiercia? Kto ma najnowsze, a kto nie ma?

Zabójstwo w Kroczycach – sprawca został zatrzymany

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *