Choinki Czytelników

Choinki Czytelników portalu KulturalneZawiercie.pl

Jak wyglądają choinki Czytelników portalu Kulturalnezawiercie.pl ?  W sobotę, na naszym fanpage’u poprosiliśmy Was o zdjęcia Waszych świątecznych drzewek. W galerii prezentujemy nadesłane fotografie, a także cały czas zachęcamy do przysyłania zdjęć.

 

Choinki Czytelników portalu KulturalneZawiercie.pl.  W sobotę 24 grudnia zachęciliśmy naszych czytelników do pochwalenia się swoimi choinkami w komentarzach pod postem na Facebooku. Ilość zaprezentowanych świątecznych drzewek przerosła nasze oczekiwania.

Trzeba przyznać, że wszystkie choinki naszych czytelników są przepiękne i każda ma w sobie coś wyjątkowego. Nasza redakcja miała trudne zadanie, aby wybrać kilka wyjątkowych.

 

Choinki Czytelników portalu KulturalneZawiercie.pl

Co kraj, to obyczaj, ale choinka obecnie króluje absolutnie wszędzie. Jest to obyczaj jednocześnie młody i bardzo wiekowy. Młody – ponieważ choinka w takiej postaci, w jakiej ją znamy dzisiaj, czyli stawianego w domu i kolorowo ozdobionego drzewka, liczy sobie co najwyżej około dwustu lat (to nic w porównaniu z innymi bożonarodzeniowymi zwyczajami!), a w niektórych regionach Polski pojawiła się dopiero na początku XX wieku. Najwcześniej przyjęła się w regionach zachodnich, gdyż przybyła do nas z Niemiec.

Ale drzewo w ogóle jest pradawnym symbolem, którego najogólniejszy sens to łączenie ziemi, czyli świata ludzi i nieba, czyli świata nadprzyrodzonego. Szczególne miejsce zawsze zajmowało drzewo wieczne zielone, czyli iglaste. I jako symbol wiecznego życia oraz mostu wiodącego z ziemi do nieba było obecne w wielu świątecznych zwyczajach.

“Babką” naszej wspaniałej choinki była tzw. podłaźniczka, ścięty czubek drzewka, który wieszano u sufitu i również ozdabiano, najczęściej “światami” – kulami z kolorowych opłatków. Podłaźniczka była najczęściej jodłą albo świerkiem. Jeszcze starsza tradycja nakazywała natomiast stawiać w kącie izby snop słomy albo nawet cztery – w każdym kącie po jednym. Czasem słomę rozsypywano również na podłodze, a już na pewno musiała się znaleźć pod obrusem na wigilijnym stole, na pamiątkę narodzin Chrystusa w stajni. Ze ździebeł słomy, wyciąganych spod obrusa, wróżono – długie oznaczało takież życie, krótkie – wręcz przeciwnie.

Z czasem zwyczaj strojenia izby sianem zarzucono, dziś zachował się jedynie w formie szczątkowej. Rosła natomiast popularność choinki. Dziś mamy do dyspozycji cały asortyment różnych ozdób i lampek, które można z łatwością kupić. Kiedyś takie ozdoby były przygotowywane samodzielnie, z dostępnych materiałów – słomy, bibuły, kolorowego papieru, orzechów i jabłek. Wieszano na choince pierniki i ozdoby, których przygotowanie wypełniało młodszym członkom rodziny długie, adwentowe wieczory, kiedy nie wypadało urządzać głośnych zabaw. Oświetleniem choinki były oczywiście prawdziwe świece, co było dość ryzykowne, dlatego gaszono je po pewnym czasie.

 

Zobacz Także:

Zawierciańska Wigilia za nami! Rozbrzmiały kolędy.

Wypadek w centrum Zawiercia. Dwie osoby w szpitalu

Muzyczny stand-up Joanny Kołaczkowskiej w Mok Zawiercie

Uroczyste przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Niwki

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *