Nowy zakład w zawierciańskiej SAG

Nowy zakład w zawierciańskiej SAG niebawem rusza z produkcją

Nowy zakład w zawierciańskiej SAG – Elemental Strategic Metals Sp. z o.o uruchamia największy w Europie zakład produkcyjny.

 

Nowy zakład w zawierciańskiej SAG na dniach uruchamia produkcję. Elemental Strategic Metals Sp. z o.o, bo o nim tutaj mowa, zajmuje się recyklingiem akumulatorów litowo – jonowych. Ten największy w Europie zakład znajduje się w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej. Cały kompleks 7 budynków to powierzchnia około 23 500 m2. W ich skład wchodzą: biurowiec, portiernia,  hale recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji;  magazyn baterii z warsztatem, a także oczyszczalnia ścieków technologicznych.

Będą tu poddawane recyklingowi akumulatory samochodowe, baterie z laptopów, telefonów komórkowych, a także katalizatory.  Zakład zajmie się również produkcją metali szlachetnych oraz innych składników niezbędnych do produkcji nowych baterii. Zajmie się bowiem odzyskiwaniem litu, kobaltu, platyny, palladu. Odzyskane metale posłużą do produkcji nowych baterii i akumulatorów. Na terenie zakładu pojawią się również panele fotowoltaiczne, dzięki których możliwe będzie zasilenie go w energię odnawialną.

Powstanie nowego zakładu wiąże się z nowymi miejscami pracy. Początkowo, pracę znajdzie tutaj około 200 osób. Jednak docelowo – zatrudnienie przygotowano nawet dla 600 osób.

Warto nadmienić, iż spółka Spółka Elemental Strategic Metals zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem technologii w zakresie przetwórstwa, odzysku i rafinacji strategicznych metali przemysłowych i metali szlachetnych.

– Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie. Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowców – podkreśla Paweł Jarski, Prezes Elemental Holding.

 

Foto: investmap.pl

 

Zobacz Także:

Straciła mieszkanie w pożarze – Pani Dorota z Łaz potrzebuje pomocy

32.Finał WOŚP w Zawierciu – sprawdź, jakie atrakcje tego dnia przygotowano w mieście

Dodatek osłonowy 2024 – można już składać wnioski – POBIERZ wniosek

Ferie 2024 w Zawierciu – sprawdź co czeka najmłodszych w tym czasie

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *