Czym może być spowodowana Niska zdawalność prawa jazdy w Zawierciu? – jedni mówią – „bo WORDY zarabiają na egzaminach” a drudzy – „stres oraz emocje biorą górę”.
W jednym z programów TVN Turbo poruszono sprawę wyjątkowo niskiej zdawalności egzaminów na prawo jazdy w Polsce. Średni wynik zdawalności praktycznego egzaminu na prawo jazdy wynosi tylko 35%.
A jak wygląda zdawalność prawa jazdy w Zawierciu?
Na to pytanie odpowiedział nam Grzegorz Nowak Kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych WORD w Częstochowie….
Odpowiadając na Państwa zapytanie dotyczące statystyk zdawalności z egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy przeprowadzanych WORD w Częstochowie w Oddziale Terenowym w Zawierciu uprzejmie informuję, że od dnia rozpoczęcia działalności ośrodka egzaminowania w Zawierciu tj. od dnia 29.05.2023r. statystyki zdawalności przedstawiają się następująco:
średnia zdawalność z egzaminów teoretycznych w zakresie tzw. kategorii motocyklowych tj.
Kat. A-77%, kat.A1-65%; kat.A2-80%; kat.AM-60% oraz kat.B-55%. Natomiast z egzaminów praktycznych wskaźnik zdawalności wyniósł odpowiednio:
Kat.A-36%; kat.A1-31%; kat.A2-31%; kat.AM-28% oraz kat.B-30%.
Największym problemem dla kursantów nie jest sama trudność egzaminu. Raczej bycie ocenianym przez egzaminatora, którego się nie zna, czyli wcześniej wspomniany stres oraz emocje.
W praktyce na pierwszy plan wysuwają się wymuszenia. Do tego dochodzą też takie typowe proste błędy, jak na przykład brak włączenia świateł, niezapięcie pasów. I to jest też chyba poniekąd związane ze wspomnianym przeze mnie już stresem. Czasami kursanci za bardzo się spieszą na egzaminie, zapominając jakby, że nie mogą porównywać się do takich typowych, zwykłych kierowców, nie tylko ze względu na brak doświadczenia, co za tym idzie mniejszymi umiejętnościami. Ale że cały czas podczas egzaminu są im wydawane polecenia, które gdzieś tam ten kursant musi przetworzyć w głowie, w miarę szybko wykonać i to jest chyba powód tego, że troszkę się tym stresują – Informuje nas nieoficjalnie pracownik jednego ze śląskich WORD-ów
Najwyższa Izba Kontroli oraz organizacje społeczne potwierdzają, że głównym źródłem utrzymania WORD-ów są egzaminy. Aż 88% przychodów to właśnie te, które wpłynęły w ramach opłat egzaminacyjnych. Ponad 60% ich przychodów to opłaty za egzaminy poprawkowe.
foto: WORD Zawiercie
Czy Budowa Galerii Brama Jury Została Wstrzymana?
Wyrok w głośnej sprawie! Były właściciel pumy Nubii skazany na rok więzienia w zawieszeniu
Otwarcie Lewiatana w Zawierciu – znamy dokładne daty