Zmiana rozkładu jazdy PKP

Zmiana rozkładu jazdy PKP – kolejne modernizacje na torach

Zmiana rozkładu jazdy PKP obowiązuja od dnia 30 sierpnia. Związane są z modernizacją stacji w Dąbrowie Górniczej, w Dąbrowie Górniczej Gołonogu oraz w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Zmiana rozkładu jazdy PKP od 30 sierpnia obowiązuje także na trasie Gliwice – Zawiercie – Gliwice. Powakacyjna korekta związana jest z pracami na stacji w Dąbrowie Górniczej Gołonogu oraz Czechowicach – Dziedzicach.

W związku z tymi pracami, pociągi pojadą drogą okrężną, niektóre zostaną przyspieszone lub skrócone. Pociągi te pojadą przez Sosnowiec Południowy, Sosnowiec Dańdówkę, jak również  Mysłowice. Stacje, które pociągi pominą, obsłuży komunikacja zastępcza.

Utrudnienia potrawają od 30 sierpnia do 7 listopada. W tym czasie, poniższe pociągi relacji S1 przejadą przez stacje Sosnowiec Dańdówka oraz Sosnowiec Południowy. Pominą zatem stacje na odcinku Sosnowiec Główny – Dąbrowa Górnicza Gołonóg:

  • 40706 Gliwice 9:22 – Zawiercie 11:11,
  • 40720 Gliwice 16:38 – Zawiercie 18:16,
  • 40822 Gliwice 17:52 – Zawiercie 19:18,
  • 40102/3 Częstochowa 6:07 – Gliwice 8:10,
  • 40963 Zawiercie 13:49 – Tychy Lodowisko 15:21,
  • 40967 Zawiercie 15:01 – Tychy Lodowisko 16:19,
  • 40769 Zawiercie 16:08 – Gliwice 17:35.

Wszystkie bilety zarówno jednorazowe, jak i okresowe zakupione na pociągi tych relacji, będą obowiązywały w relacjach zastępczych. Podobnie w relacji pociągów POLREGIO – Bilety wystawione od/do stacji Sosnowiec Południowy lub Sosnowiec Dańdówka nie tracą ważności. Dotyczy to biletów kupionych w kasach biletowych, biletomatach, a także  w pociągach. W przypadku zakupu biletu poprzez aplikację mobilną – nie podlegają one w/w zasadom.

 

PKP Intercity także respektuje bilety Kolei Śląskich.

Ponadto, w pociągach spółek Intercity relacji Zawiercie – Katowice – Zawiercie ważność zachowają także bilety Kolei Śląskich. Warunkiem jednak koniecznym będzie wykupienie także tzw.”miejscówki”, gdyż w pociągach tych obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc. Rezerwacja miejsca siedzącego kosztuje w tym przypadku 1 zł. W przypadku jednak braku miejsc siedzących, nie będzie możliwa podróż wybranym pociągiem. Zasada ta dotyczy jednak tylko wybranych pociągów PKP Intercity :

  • TLK „Górnik” nr 41100 Katowice 17:09 – Zawiercie 17:49 (rel. Katowice – Łódź Kaliska)
  • IC „Sztygar” nr 26101/0 Zawiercie 14:04 – Katowice 14:45 (rel. Lublin Główny – Wrocław Główny).”

Na trasie Zawiercie – Częstochowa nadal trwa medernizacja, dlatego też ruch tam odbywa się po jednym torze na odcinku Poraj – Częstochowa.

Poza tym, zmiany pojawią się także na liniach :

S4 (Katowice – Tychy Lodowisko)

S41 (Tychy Lodowisko – Katowice – Zawiercie)

Zmiany wymuszone są zmienioną organizacją ruchu na linii S1. Powstała konieczność podzielenia relacji pociągów kursujących bezpośrednio z Tychów do Zagłębia lub połączenia kursów do tej pory wyłącznie skomunikowanych w Katowicach.

S5 (Katowice – Pszczyna – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń)

S51 (Katowice – Żywiec – Zakopane)

Wraz z korektą rozkładu jazdy rozpocznie się kolejna faza modernizacji stacji Czechowice-Dziedzice powodująca istotne utrudnienia w ruchu pociągów. Ruch pociągów na odcinku Czechowice-Dziedzice – Czechowice-Dziedzice Południowe odbędzie się po jednym torze, a w noce od 30 sierpnia do 4 września przewóz na tym odcinku zamieni się na autobusową komunikacją zastępczą. Pociąg Ornak pojedzie do Zakopanego 30 sierpnia oraz 5 i 6 września.

W całym okresie od 30 sierpnia do 7 listopada potrwa modernizacja linii kolejowej do Wisły Głębce.

S6 (Katowice – Chybie – Ustroń – Wisła Głębce)

S61 (Katowice – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice – Cieszyn)

 Oznacza to całkowite wstrzymanie ruchu od Chybia do Wisły Głębce. Podobnie jak wiosną i latem, za odwołane pociągi powstanie zastępcza komunikacja autobusowa w dwóch relacjach. Linia czerwona obsłuży trasę Bielsko-Biała Główna – Wisła Głębce – Bielsko-Biała Główna. Linia zielona obsłuży zaś mniejsze miejscowości pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Ustroniem, gdzie dopasuje się  do autobusów ekspresowych jadącymi z lub do Bielska- Białej. W przypadkach kiedy sytuacja ruchowa nie pozwoli na skomunikowanie autobusów w Ustroniu, relacja linii zielonej pojedzie aż do Wisły Uzdrowiska. Autobusy skomunikują się z pociągami linii S5 w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej, a w niektórych przypadkach z pociągami linii S61 w Chybiu.

Równolegle potrwają prace pomiędzy Czechowicami a Chybiem. Wszystkie pociągi zostaną skierowane przez grupy towarowe w Zabrzegu Czarnolesiu, co oznacza brak możliwości obsługi przystanków Zabrzeg Czarnolesie oraz Zabrzeg.

S7 (Katowice – Mikołów – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz)

S74 (Katowice – Tychy – Rybnik – Racibórz)

Przez miesiąc (od 1 do 30 września) planuje się prace torowe. Na odcinku Rybnik – Leszczyny pociągi pojadą po jednym torze.

S76 (Gliwice – Knurów – Rybnik – Żory – Chybie – Wisła Głębce)

Na czas modernizacji linii kolejowej do Wisły Głębiec pociąg Kubalonka pojedzie do Żywca, a jego nazwa czasowo zmieni się na Salmopol.

 

Źródło : PKP Koleje Śląskie

 

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także : Za nami Uroczyste Otwarcie Mieszkań Wspomaganych/Wspieranych w Zawierciu

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *