Zawiercie wzbogaci się

Zawiercie wzbogaci się o aktywne przejścia dla pieszych

Zawiercie wzbogaci się o nowe, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych. Mowa tutaj o aktywnych przejściach dla pieszych wraz z „kocimi oczkami”.

 

Zawiercie wzbogaci się o aktywne przejścia dla pieszych. Czym one się różnią od normalnych przejść? Wyposażone są bowiem w czujnik ruchu, który wysyła sygnał do sygnalizacji świetlnej w chwili zbliżenia się przechodnia. Wówczas automatycznie sygnalizacja się uruchamia, co umożliwia bezpieczne przejście przez jezdnie. Pierwsze takie przejście powstanie przy ul. 11-go Listopada ( obok RPWiK).

 

Przejścia dla pieszych to w ostatnim czasie bardzo newralgiczne miejsce. Bardzo wiele się słyszy o wypadkach komunikacyjnych w ich obrębie. Aby zminimalizować ryzyko wypadków na przejściach dla pieszych, w ubiegłym 2019  roku zamontowano dodatkowe oświetlenie nad nimi przy ulicach : Broniewskiego, Sikorskiego oraz Paderewskiego. Dlatego też, aby jeszcze bardziej  zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, Gmina Zawiercie zamontuje 122 punkty odblaskowe , tzw. „kocie oczka”. Są to LEDowe światełka, które będą informowały kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Powstaną one przy przejściach:

 

-skrzyżowanie ulicy 11 Listopada z ulicą Stary Rynek
-ulica 11 Listopada na wysokości przychodni zdrowia „Ultrasonografia”
-skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ulicą Moniuszki/Parkowa
-skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ulicą Krótką
 -ulica Piłsudskiego na wysokości budynku MOPS
-skrzyżowanie ulicy Blanowskiej z ulicą Szeroką
-ulica 3 Maja na wysokości dworca PKP

 

Zawiercie wzbogaci się o aktywne przejścia dla pieszych

 

Środki w wysokości 100 tysięcy złotych na to przedsięwzięcie, Gmina Zawiercie pozyska z programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Z uwagi, że większość dróg w mieście to drogi powiatowe, z wnioskiem o dofinansowanie wystąpiło Starostwo Powiatowe. Ponadto, pozostała kwota  30 tysięcy złotych zostanie sfinansowana z budżetu Gminy (20 tys.zł) oraz budżetu Powiatu Zawierciańskiego (10 tys.zł).

 

Zobacz także: Ruszyła Zawierciańska Platforma do Konsultacji Społecznych

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *