Wystawa szkła w Zawierciu

Wystawa szkła w Zawierciu – w Galerii Stara Łaźnia kolekcja HSG

Wystawa szkła w Zawierciu- a konkretnie kolekcji z Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu dostępna jest w Galerii Stara Łaźnia od poniedziałku do piątku w godzinach 12-17.

 

Wystawa szkła w Zawierciu w Galerii Stara Łaźnia prezentuje kolekcje z Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu.  Miasto bowiem odkupiło część szkliwa z upadłej już  miejscowej Huty Szkła. Cała ta kolekcja trafiła właśnie do  niedawno otwartej Galerii Stara Łaźnia. Wśród kolekcji znajdują się głównie szkła kryształowe, o nowoczesnym wzornictwie ( wazony, kieliszki, karafki, a także bombonierki).

Obecnie, w Galerii zorganizowano wystawę części tej kolekcji. Dzieła te zaprojektowali znani zawierciańscy projektanci : Józef Podlasek, Maria Słaboń oraz Zofia Szmyd-Ścisłowicz.

Jak powiedziała Karolina Kindler-Skowronek z Galerii Stara Łaźnia:

– Wystawa została przygotowana we współpracy z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu.  Dzięki wsparciu merytorycznemu Dyrektora Pawła Duszy oraz Kustosz Ewy Chmielewskiej, udało nam się odszyfrować i skatalogować wiele z naszych eksponatów. Ta współpraca nie kończy się tylko na tym. Już 3 grudnia Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otwiera swoją ekspozycję, która również będzie opowiadała o tych samych projektantach oraz o zawierciańskiej hucie. Obie wystawy zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego oraz Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Przypominamy również, iż Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu jest otwarta od poniedziałku do soboty, od godziny 12 do 17. Ze względu na sytuację sanitarno-epidemiologiczną, w obiekcie w tym samym czasie może przebywać maksymalnie 2 zwiedzających. Prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

 

 

Źródło i foto :  UM Zawiercie

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także : Policjanci z Zawiercia poszukują Zdzisława Rutkowskiego

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.