W Zawierciu

W Zawierciu ponad 25 ton tekstyliów zebranych podczas wiosennej akcji

W Zawierciu zakończyła się właśnie wiosenna zbiórka odpadów tekstylnych, organizowana wspólnie przez Fortum oraz Zakład Gospodarki Komunalnej.

 

W Zawierciu zakończyła się właśnie wiosenna zbiórka odpadów tekstylnych, organizowana wspólnie przez Fortum oraz Zakład Gospodarki Komunalnej. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów – mieszkańcy przekazali aż 25,16 ton niepotrzebnych ubrań, obuwia i dodatków. To rekordowy wynik, który potwierdza rosnącą świadomość ekologiczną lokalnej społeczności.

Akcja trwała od 3 do 15 kwietnia. Przez niemal dwa tygodnie specjalnie wyznaczone zespoły odbierały tekstylia bezpośrednio spod domów jednorodzinnych, a także z punktów zbiórki przy budynkach wielorodzinnych. Taka forma znacząco ułatwiła mieszkańcom pozbycie się niepotrzebnych rzeczy w sposób zgodny z przepisami.

 

– Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu. Wynik przekraczający 25 ton pokazuje, że mieszkańcy chcą działać odpowiedzialnie i są gotowi angażować się w działania proekologiczne – komentuje Marcin Szemla, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Zebrane tekstylia nie trafią jednak na wysypisko. Zostaną one poddane przetworzeniu w zakładzie produkcji paliw alternatywnych Fortum w Zawierciu. W procesie tym odpady zamienią się w paliwo RDF, wykorzystywane do produkcji energii i ciepła.

– To świetny przykład działania w duchu gospodarki obiegu zamkniętego. Nawet zużyte ubrania mogą jeszcze posłużyć – tym razem jako źródło energii – podkreśla Jacek Musialik, kierownik Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego Fortum.

 

Wspólna inicjatywa Fortum i ZGK nie tylko promuje selektywną zbiórkę odpadów, ale także przypominają  o nowych obowiązkach wynikające z przepisów.

 

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/851, tekstylia zostały wyodrębnione jako osobna frakcja odpadów, co oznacza, że nie można ich już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane

Do odpadów tekstylnych, które należy zbierać oddzielnie, zaliczają się:

  • Ubrania: odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna

  • Tkaniny domowe: pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony

  • Akcesoria tekstylne: szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne

  • Buty: obuwie wszelkiego rodzaju

 

Obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów spoczywa na gminach, które realizują go poprzez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina powinna posiadać przynajmniej jeden taki punkt . Dodatkowo, gminy mogą organizować specjalne kontenery na tekstylia w miejscach publicznych lub prowadzić akcje zbierania odpadów tekstylnych bezpośrednio od mieszkańców

 

Drodzy Czytelnicy,

Jeśli macie ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić, historie, które zasługują na światło dzienne, lub pomysł na artykuł, który warto poruszyć – czekamy na Wasze wiadomości!

Skontaktujcie się z nami, wysyłając e-mail na adres: kontakt@kulturalnezawiercie.pl lub wiadomość poprzez nasze media społecznościowe. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i z przyjemnością zgłębimy interesujące wątki.

Tworzymy tę przestrzeń z myślą o Was, dlatego Wasze inspiracje są dla nas niezwykle cenne.

 

Zobacz także

Bohaterska interwencja zawierciańskich policjantów uratowała życie 6-letniego chłopca

Nowy sklep Dino w Zawierciu – powrót do handlowych korzeni przy Źródlanej

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja skarpetek

Zmiana siedziby Szkoły Muzycznej I Stopnia w Zawierciu

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *