czas na letni

W nocy z soboty na niedzielę 29 marca zmieniamy czas na letni

Z  soboty na niedzielę 29 marca zmieniamy czas na letni i pośpimy krócej. Przesunięcie wskazówek zegarków przy przejściu z czasu zimowego na letni z godz. 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę skraca czas na sen o godzinę.

 

Dobrą informacją jest jednak fakt, że dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka). W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

 

ZMIANA CZASU NA LETNI 2020. KTO WYMYŚLIŁ?

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Lecz jego pomysł traktowano jak żart, bo zachęcał, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Day-light” wydanej w 1907 r. Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy.

 

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowano, by ostatnia zmiana czasu miała miejsce w 2021 roku. W Polsce przeprowadzono już konsultacje dotyczące zmiany czasu. Ponad 78 proc. Polaków opowiedziało się za tym, aby zlikwidować zmianę czasu. Wiele wskazuje na to, że Polska zdecyduje się pozostać na zawsze w czasie letnim. Co to dla nas oznacza? Jeśli w Polsce będzie obowiązywał czas letni, rano dłużej będzie ciemno. Szczególnie widoczne może to być w okresie zimowym.

 

zobacz także: Miasto Zawiercie w dobie pandemii koronawirusa – kolejne zmiany w funkcjonowaniu

 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Kulturalne Zawiercie  na Facebooku

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *