gminy Zawiercie

Uczniowie z gminy Zawiercie ruszyli sprzątać miasto

Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Zawiercie zmierzyli się ze śmieciami w ramach  Akcji „Sprzątanie Świata”.

 

Tegoroczna akcja sprzątania pod hasłem ” W tym roku posprzątam swój kawałek Polski.” odbyła się w piątek, 18 września. Jej celem było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.

Wyposażeni w worki i rękawiczki uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren, gdzie ruszyli do walki o porządek. Uczniowie posprzątali tereny rekreacyjne (place zabaw, park, boisko) oraz ulice dojazdowe do tych terenów.

 

Uczniowie z gminy Zawiercie ruszyli sprzątać miasto

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

 

Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.  Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata – Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.                                                   

 

Foto:  Szkoła Podstawowa  nr 6 oraz 7 w Zawierciu
Zobacz także:

 – Ruszył projekt ERASMUS+ w I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu

 – Fortum zainwestuje w Zawierciu 20 mln złotych

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *