Szpital w Zawierciu posiada nowy sprzęt

Szpital w Zawierciu posiada nowy sprzęt endoskopowy

Szpital w Zawierciu posiada nowy sprzęt do badania endoskopowego przewodu pokarmowego. To pierwszy taki sprzęt w Polsce.

 

Szpital w Zawierciu posiada nowy sprzęt. Są  nim endoskopy firmy Olympus z systemem EVIS X1. Sprzęt ten umożliwi jeszcze lepsze i przede wszystkim szybsze badanie górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego. Pozwoli nie tylko na wykonanie diagnostycznego badania gastroskopii i kolonoskopii, ale także do drobnych zabiegów chirurgicznych. Za jego pomocą można będzie usunąć ciało obce z przełyku czy dalszego odcinka, zabezpieczyć żylaki przełyku, usunąć polisy, czy też dokonać protezowania dróg żółciowych oraz założyć sondy pozajelitowe.

Ten wysokiej klasy sprzęt wart jest aż 1,4 mln złotych. Środki na ten cel Szpital Powiatowy w Zawierciu pozyskał bowiem dzięki projektowi współfinansowanemu z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego.

Pracownia endoskopii przeprowadza badania nie tylko dla pacjentów szpitala czy poradni specjalistycznych z jego terenu. Dostęp do tej metody mają również pacjenci z poza placówki w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie prowadzone są badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. W ramach tego projektu z badania kolonoskopii mogą nieodpłatnie skorzystać pacjenci spełniający poniżze warunki :

– osoby w wieku 50-65 lat,

– pacjenci w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

– osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha

-osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej.

Na temat nowoczesnego sprzętu, jaki trafił do zawierciańskiej lecznicy wypowiedział się Dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz:

„To kolejna inwestycja w szpitalu, która będzie służyć mieszkańcom. Cieszę się, że możemy zaoferować naszym pacjentom pierwszy w kraju tak zaawansowany aparat, pozwalający na diagnostykę chorób układu pokarmowego na najwyższym poziomie. Dobra i szybka diagnoza to pierwszy krok do skutecznej terapii”.

Głos w tej sprawie zabrał także lekarz Zbigniew Rok, który powiedział :

„Urządzenie to świetnie sprawdza się także w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego. Posiada funkcje, które znacznie ułatwiają identyfikację źródła krwawienia, dzięki czemu skraca się czas potrzebny do jego zatamowania. Pacjent nie musi trafiać na stół operacyjny, jego pobyt w szpitalu jest krótszy”

 

Źródło i foto : Szpital Powiatowy w Zawierciu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także : Zlot Food Trucków w Zawierciu – zawitają w pierwszy weekend września

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *