Szpital w Zawierciu

Szpital w Zawierciu i laparoskopowa operacja trzustki

Szpital w Zawierciu – jako jedyny w obecnej chwili podjął się spektakularnej operacji usunięcia guza trzustki. Operacja zakończyła się powodzeniem.

 

Szpital w Zawierciu podjął się wykonania operacji usunięcia guza trzustki. Zespół medyczny pod przewodnictwem profesora Stanislava Czudaka wykonał laparoskopową operację u 30-letniej kobiety. Zabieg ten polegał na nacięciu powłok brzusznych ( 3- 4 cm), wprowadzeniu laparoskopu i  usunięcia ogona trzustki razem z guzem. W przypadku normalnej operacji, nacięcię byłoby znacznie większe, wynosiłoby bowiem 30 cm. U pacjentki zdiagnozowano guza torbielowatego trzustki, więc operacja była konieczna. Przypomina on bowiem kiść winogron. W chirurgii ogólnej to jeden z najtrudniejszych zabiegów. Niestety, ze względu na panującą epidemię, pani Ewelinie odwołano wizytę u pierwszego lekarza, do którego była zapisana. Kolejny, podjąłby się operacji jednak z konieczną resekcją śledziony. W rezultacie kobieta trafiła do profesora Czudaka, który zaproponował wykonanie zabiegu metodą laparoskopową – bez konieczności naruszania pozostałych narządów.

Po usunięciu guza przeprowadzono jego dokładne badanie histopatologiczne, które potwierdziło jego łagodną zmianę. Pani Ewelina już w trzeciej dobie zaczęła chodzić, a po tygodniu pobytu w szpitalu – wyszła do domu.

Zabiegi metodą laparoskopową mają szereg zalet, w porównaniu do zwykłych operacji, metodą klasyczną. Przede wszystkim są mniej inwzyjne – nacięcie jest minimalne, kilkucentymetrowe, dzięki czemu pacjent traci zdecydowanie mniej krwii. Blizny pooperacyjne są niemalże kosmetyczne. i zdecydowanym plusem zabiegów laparoskopem jest szybki czas rekonwalescencji i zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe i dyskomfort odczuwany przez pacjenta.

Po udanym zabiegu, pani Ewelina krótko podsumowała “przygodę” z profesorem z zawierciańskiej lecznicy :

“Profesor Czudek jest naprawdę wyjątkowym lekarzem. Już po pierwszej konsultacji wiedziałam, że jestem w dobrych rękach. Pan Profesor wszystko mi dokładnie wyjaśnił i wyczerpująco odpowiedział na każde z moich pytań. Chciałam też podziękować cudownym Paniom pielęgniarkom i personelowi Szpitala Powiatowego w Zawierciu za ich ciężką pracę w tak trudnym czasie”

 

Źródło i foto : Szpital Powiatowy w Zawierciu

 

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski powołał nowego zastępcę

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *