synagoga w Zawierciu

Synagoga w Zawierciu oficjalnie należy już do miasta

Miasta Zawiercie oficjalnie przejęło XIX-wieczny budynek, w którym niegdyś mieściła się synagoga w Zawierciu. Teraz czas na jego renowację. A wszystko po to, aby synagoga w Zawierciu odzyskała dawną świetność.

Synagoga w Zawierciu, która powstała w XIX wieku została zgodnie z decyzją Wojewody Śląskiego, przejęta przez Miasto Zawiercie. Niegdyś, w budynku tym mieściła się synagoga żydowska. Została ona wybudowana w roku 1880, a II wojna światowa tylko zdewastowała ją. Od dłuższego jednak czasu, budynek ten był nie użytkowany i uległ znacznemu zniszczeniu. Dlatego też Prezydent Miasta Łukasz Konarski w kwietniu 2019r. zwrócił się z wnioskiem do Wojewody Śląskiego o przyznanie na własność tegoż budynku. Wniosek ten rozpatrzony został pozytywnie i obecnie budynek dawnej synagogi stanowi własność Miasta Zawiercie.

Istotnym faktem jest, iż obiekt został przekazany miastu zupełnie za darmo.

W planach miasto ma odrestaurowanie budynku, aby jego wygląd powrócił do pierwotnego wyglądu, za czasów, kiedy mieściła się tam synagoga. Ma to na celu przywrócenie nie tylko jego dawnej świetności, ale także upamiętnienie tego miejsca jako wyjątkowego dla wielu mieszkańców. Miasto stara się także o dofinansowanie na ten remont. Docelowo powstać tam ma przestrzeń kulturalna. Do tej pory jednak nie ma ostatecznej decyzji, co w budynku będzie mieściło się po remoncie.

W celu odtworzenia możliwie najbardziej podobnego dawnego wyglądu synagogi, władze miasta zwracają się także z prośbą do mieszkańców – być może ktoś pamięta jak budynek wyglądał przez wojną, a może ktoś posiada jakieś zdjęcia, które ułatwią rekonstrukcję budynku. Informacje na ten temat przekazywać można do Urzędu Miasta osobiście lub za pomocą poczty elektronicznej: promocja@zawiercie.eu

Żródło: UM Zawiercie

Foto: http://www.dioblina.eu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także: Szkoła Podstawowa nr 2 w Zawierciu – Otwiera Klasy Sportowe o Profilu Tanecznym

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *