Sprawa kopalni w Zawierciu

Sprawa kopalni w Zawierciu nabrała dalszego biegu

Sprawa kopalni w Zawierciu nabrała dalszego biegu. Tym razem trafiła ona do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

 

Sprawa kopalni w Zawierciu to w ostatnim czasie bardzo kontrowersyjny temat, powracający niczym bumerang. Jakiś czas temu odbyły się w tej sprawie liczne protesty – na budowę kopalni nie zgadzają się nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim włodarze Zawiercia i sąsiednich gmin. O ile poprzednio, zablokowano budowę, poprzez nieprzedłużenie koncesji na badania odkrywkowe, tak niedawno okazało się, że jednak prace będą trwać dalej.

Decyzję taką podjął Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka w dniu 29 października 2020. Zdecydował on bowiem jednak o przedłużeniu firmie Rathdowney koncesji na prace poszukiwawcze i rozpoznawcze cynku i ołowiu w obrębie gminy Zawiercie, Łazy, Poręby i Ogrodzieńca.

 

Sprawa kopalni w Zawierciu nabrała dalszego biegu

W związku z tym, włodarza gmin Zawiercie, Ogrodzieniec, Poręby i Łaz wystosowali oficjalne pismo / wniosek do Zbigniewa Ziobro o wniesienie przez niego skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Złożenie bowiem skargi przez Prokuratora Generalnego daje gwarancję rozpatrzenia sprawy. Gdyby to gmina złożyła wniosek do NSA , wniosek mógłby zostać odrzucony z uwagi na fakt, iż gmina nie jest stroną postępowania.

 

Jak zaznaczono w piśmie, poprzednia decyzja wydana 2 lipca 2010r obowiązywała przez 10 lat. Zatem przedłużenie jej w październiku 2020 roku jest nieprawidłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami straciła ona bowiem ważność w lipcu bieżącego roku.

 

Pod wnioskiem podpisali się włodarze czterech gmin : Łukasz Konarski, Maciej Kaczyński, Anna Pilarczyk, Ryszard Spyra.

 

Zobacz Również:

 – Dyżury Aptek w listopadzie na Terenie Miasta Zawiercie

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *