Spacer po TAZ w Zawierciu

Spacer po TAZ w Zawierciu to kolejny punkt projektu społecznego

Spacer po TAZ w Zawierciu to kolejne miejsce w województwie śląskim, którego historię będzie można poznać. Wszystko dzięki projektowi społecznemu organizacji Familoki oraz Klaster innowacji Społecznych.

 

Spacer po TAZ w Zawierciu odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 października o godzinie 16:00. Spacer po osiedlu robotniczym Towarzystwa Akcyjnego w Zawierciu ma na celu zaznajomienie  mieszkańców z jego historią.

Powstało ono bowiem w XIX wieku. W tamtych czasach, w jego miejscu mieściła się przędzalnia bawełny Towarzystwa Akcyjnego “Zawiercie”, której założycielami byli bracia Ginsberg- Adolf i Bernard. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tam pierwsze osiedle wielorodzinne w Zawierciu. Mieszkający wówczas tam ludzie mogli skorzystać także z sąsiadujących punktów usługowych. Znajdowały się tam bowiem także : szpital, gabinet lekarza (będący jednocześnie jego domem), łaźnia, pralnia, szkoła. Oprócz tego mieścił się tam kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz willa ówczesnego dyrektora TAZ – Stanisława Szymańskiego.

Niewątpliwie, osiedle TAZ jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta Zawiercie.

Spacer “wyruszy” punktualnie o godzinie 16:00 z rogu ulicy Kościuszki i Niedziałkowskiego, a potrwa nie więcej niż 2 godziny. Udział oczywiście jest bezpłatny. Jedyny wymóg, jaki zapowiadają organizatorzy, to obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także zachowanie bezpiecznej odległości między uczestnikami wycieczki. Wszystko po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo w związku z panującą epidemią COVID-19.

Wycieczka zakończy się bezpłatnym seansem w kinie MOK w Zawierciu.

Organizatorami wydarzenia są : Familoki oraz Klaster Innowacji Społecznych .  Natomiast cały projekt pozyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

 

Źródło i foto :

Wikipedia

Organizatorzy

 

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Zobacz także : Mistrzostwa Amatorskiej Siatkówki w Zawierciu – potwierdzono już termin

 

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *