Odlewni Żeliwa

Retro Zawiercie – czyli Odlewnia Żeliwa w Zawierciu

Początek dziejów Odlewni Żeliwa S.A. sięga 1886 roku, kiedy to Ernest Erbe założył na gruntach należących do wsi Łośnica niewielką kuźnię produkującą sprzęt oraz narzędzia rolnicze dla okolicznej ludności wiejskiej.

 

 

Początek dziejów Odlewni Żeliwa S.A. sięga 1886 roku, kiedy to Ernest Erbe założył na gruntach należących do wsi Łośnica niewielką kuźnię produkującą sprzęt oraz narzędzia rolnicze dla okolicznej ludności wiejskiej. Dobra koniunktura na wytwarzane wyroby sprzyjała systematycznej rozbudowie zakładu i rozszerzeniu asortymentu produktów, doprowadziła do uruchomienia odlewni, w której w 1892 roku zostaje rozpoczęta produkcja białego żeliwa ciągliwego, a od 1901 roku wytwarzane są łączniki z tego tworzywa.

W ówczesnym Królestwie Polskim zakład staje się monopolistą na produkowane wyroby. Rozbudowa zakładu, zasadnicza zmiana profilu produkcyjnego, rozszerzenie asortymentu wyrobów uzasadniała zmianę nazwy przedsiębiorstwa z „Kuźnia Ernest Erbe” na „Fabrykę Łączników i Wyrobów Lano-Kutych Ernest Erbe” w Zawierciu. Firma rozwija się dynamicznie, otwiera swoje własne przedstawicielstwo handlowe i składy w Warszawie, St. Petersburgu, Moskwie i Rostowie.

Źródło:  Książka” Odlewnia Żeliwa Ciągliwego i Wytwórnia łączników w Zawierciu(1886-1986)” Longina Rosikona

Zdjęcia: eeodlewnia.pl

————————————————

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kontakt@kulturalnezawiercie.pl

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *