Pozytywne zmiany w Zawierciu

Pozytywne zmiany w Zawierciu – podsumowanie 3 lat kadencji prezydenta

Pozytywne zmiany w Zawierciu – podsumowano 3 lata kadencji Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego. Trzeba przyznać, że w mieście zaszło dużo pozytywnych zmian.

 

Pozytywne zmiany w Zawierciu to coś, co jest niezmiernie ważna nie tylko dla władz miasta, ale przede wszystkim dla jego mieszkańców. W listopadzie mija bowiem 3 lata od wyboru nowego Prezydenta Miasta Zawiercie Łukasza Konarskiego. W ciągu tego czasu w mieście zmieniło się bardzo dużo – zaszło naprawdę dużo pozytywnych zmian.

Poniżej prezentujemy raport z dotychczasowej działalności Prezydenta w latach 2018-2021 :

1. Nowe miejsca pracy. Gwarancję zatrudnienia ponad 470 pracowników dało podpisanie umów z nowymi inwestorami w naszym mieście. Wśród nich znajduje się firma Lindem ( 200 etatów), Elemental ( 200 etatów), Biacolor ( 33 etaty), Cynkowanie ogniowe ( 20 etatów), Elgum ( 20 etatów). W planach jednak jest tworzenie kolejnych miejsc pracy, gdyż kolejni inwestorzy są zainteresowani prowadzeniem swojej działalności na terenie SAG w Zawierciu.

2. Dofinansowania do inwestycji. Mowa tutaj o kwocie 263 milionów złotych, jakie udało się pozyskać z przeróżnych źródeł na przeprowadzenie ważnych inwestycji w naszym mieście. Między innymi środki te pochodzą z budżetu państwa, z Funduszu Pracy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Funduszu Dróg Samorządowych, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tylko w tym roku, (na dzień 31 października) pozyskano już blisko 79 milionów złotych.

3. Nowe mieszkania w Zawierciu. Wszystko dzięki programowi budownictwa mieszkaniowego, w którym Miasto Zawiercie uczestniczy. W rejonie ul. Dożynkowej powstanie bowiem ok. 145 nowych mieszkań. W tym celu utworzono już spółkę SIM – SMS, która to właśnie będzie odpowiedzialna za tą inwestycję.

4. Rozbudowa żłobka miejskiego. Inwestycja ta pozwoliła na zwiększenie aż o 75 nowych miejsc w żłobku. Tuż przy już istniejącym budynku, wybudowano bowiem zupełnie nowy budynek. Ponadto pojawił się również nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Cały obiekt wyposażono w całkowicie nowe sprzęty i meble. Koszt tej inwestycji wyniósł 3 mln 550 tys. złotych, Natomiast kwotę w wysokości 1,8 mln złotych miasto pozyskało w ramach programu Maluch+. Dzięki tej inwestycji lista dzieci oczekujących na miejsce w żłobku będzie znacznie krótsza.

5. Powstała tężnia solankowa. Zdrowie mieszkańców to bez wątpienia sprawa priorytetowa. W związku z tym, na terenie OSiR powstała tężnia solankowa. Mikroklimat wytwarzany w takiej tężni pozwala dostarczyć organizmowi człowieka niezbędnej ilości jodu. A należy wspomnieć, iż jest to niezwykle ważny pierwiastek dla człowieka. Od teraz już nie musimy jechać nad morze, aby wdychać jod- mamy taką możliwość na miejscu dzięki właśnie tężni solankowej.

6. Zachodnia obwodnica Zawiercia. To z całą pewności jedna z najważniejszych inwestycji drogowych nie tylko w mieście, ale i całym powiecie zawierciańskim. Przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej powstało rondo łączące drogę wojewódzką nr 796 z nową drogą. Dofinansowanie do tej inwestycji w kwocie ponad 1 mln złotych pozyskano z FDS, a także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie blisko 1,3 mln złotych.  Natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 2 mln 300 tys. złotych i 700 tys. z budżetu państwa zakończono budowę  III odcinka ul. Technologicznej – aż do skrzyżowania z ul. Myśliwską. Pojawiła się tam nowa nawierzchnia, nowe chodniki, jak również kanalizacja sanitarna i deszczowa. Poprawiono również dojazd do SAG od ulicy Inwestycyjnej – na odcinku 540 metrów ul. Technologicznej poszerzono jezdnię.

7. Nowe trasy rowerowe. Biegną one przez Zawiercie (dworzec PKP) – Kolonię Ręby – Blanowice – Pomrożyce – Skarżyce (okolice Zamek Bąkowiec w Zawierciu – Skarżycach) – Morsko (około 13,5 km) oraz przez Zawiercie – Kromołów – Skarżyce (około 12,3 km). Dla rowerzystów dostępne są w mieście także 102 stojaki rowerowe i 5 wiat rowerowych. Do dyspozycji są również stacje naprawy rowerów. Inwestycja ta kosztowała ponad 13,5 mln złotych, natomiast dofinansowanie w kwocie ponad 9,5 miliona złotych pozyskano  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ze środków Unii Europejskiej.

8. Odnowiony Pałacyk Szymańskiego. Budynek ten należy do dawnego osiedla robotniczego TAZ. W związku z tym jego modernizacja była niezbędna. Cała elewacja przeszła kompleksowe czyszczenie, odnowiono również okna, zmieniono pokrycie dachowe na zupełnie nowe. Remont ten kosztował 1 mln 142 tys. złotych. Jednak kwotę 600 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

9. Nowa galeria sztuki w Zawierciu. Mowa tutaj o Galerii Stara Łaźnia, gdzie dawniej mieściła się łaźnia miejska. Budynek przeszedł ogromną metamorfozę – renowacji poddano całą elewację zewnętrzną. Również w środku wykonano kawał dobrej roboty. Obecnie, w galerii można podziwiać dzieła śp. Leszka Dutki – Honorowego Obywatela Zawiercia. Ponadto, galeria wzbogaciła się o eksponaty z nieistniejącej już Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Nawiązano nawet w tym celu współpracę z Sosnowcem. Polega ona m.in. na wymianie eksponatów czy wspólnym organizowaniu wystaw.

10. Mieszkania dla seniorów.  Tzw. mieszkania wspomagane powstały w budynku przy ul. Niedziałkowskiego 22. Budynek ten przeszedł bowiem całkowity remont, którego koszt wyniósł aż 5 mln złotych. Jednak pozyskano na ten cel dofinansowanie unijne w kwocie 3 milionów złotych. Mieści się tam również obecnie Klub Seniora.

11. Świetlica środowiskowa OWDiR przy MOPS Zawiercie. Zyskała nie tylko nową lokalizację, ale i “patrona”. Nowa świetlica przeniosła się bowiem do zupełnie nowo wyremontowanego budynku przy ul. Niedziałkowskiego 1. Wszystkie prace wykonano w oparciu o wskazówki konserwatora zabytków. Warto nadmienić, iż budynek ten znajduje się na terenie dawnego osiedla TAZ. Świetlicy nadano również imię śp. Anny Kołodziejczyk. Była ona długoletnim pracownikiem MOPS w Zawierciu- również jako dyrektor. W budynkach obok świetlicy, które również wyremontowano – swoją siedzibę ma zespół interdyscyplinarny. Na inwestycję pozyskano dofinansowanie z ZIT-ów w kwocie 3 mln 655 tysięcy złotych.

12. Nowa odsłona przejścia podziemnego. Tunel łączący ulicę 3 maja z ulica Towarową był w opłakanym stanie. Dzięki porozumieniu z PKP udało się go wyremontować. Odnowiono schody, pomalowano ściany, wstawiono nowe barierki. Cała wiata również została odnowiona. Pojawiło się nowe oświetlenie, a także monitoring wizyjnym, co z pewnością zwiększa bezpieczeństwo. Na ścianach natomiast pojawiły się zdjęcia dawnego Zawiercia.

13. Basen miejski na nowo. Bez wątpienia, “stary basen” wymagał gruntownego remontu. W tym celu, zmieniono nieckę basenową, wyburzono starą trybunę, zamontowano ławki, prysznice, lampy solarne. Dookoła basenu zamontowano drewniany podest ( co jest dużo bezpieczniejsze, gdyż nie jest on śliski). Na terenie przy basenie pojawiły się także nowe leżaki i piaskownica dla najmłodszych.

14. Zupełnie nowe place zabaw.  W Parku Kościuszki, stare, zużyte sprzęty zastąpiono nowymi, bezpiecznymi karuzelami, huśtawkami, a także pierwszą w naszym mieście huśtawką dla niepełnosprawnych. Powstała także ścianka wspinaczkowa i nowa bezpieczna nawierzchnia. W parku tym wymieniono również ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni asfaltowej. W jej miejsce pojawiła się kostka betonowa bezfazowa, co jest zdecydowanie bezpieczniejsze i wygodniejsze do jazdy na rolkach czy  na rowerze.

Z kolei w parku Adama Mickiewicza plac zabaw również przeszedł metamorfozę. Oprócz nowych sprzętów dla najmłodszych, zmieniono nawierzchnię ścieżek w ciągu pieszo – rowerowym, Teraz jest nie tylko wygodniej, ale przede wszystkim bezpieczniej. Bez wątpienia największą atrakcją tegoż parku jest piękna, świecąca girlanda. Nadaje ona temu miejscu niesamowity klimat.

15. Nowe autobusy ZKM. Miasto wzbogaciło się o 15 nowych autobusów – 6 większych (do 80 osób) i 9 mniejszych ( do 40 osób). Są to nowoczesny pojazdy, dużo bardziej ekologiczne niż dotychczasowe posiadane przez ZKM Zawiercie. Wkrótce jednak na ulice naszego miasta wyjadą jeszcze 3 zupełnie nowe, elektryczne autobusy ( 2  autobusy 12-metrowe, i 1 autobus 9,3-metrowy). Autobusy te będą przystosowane dla osó niepełnosprawnych. Są to bowiem całkowicie niskopodłogowe pojazdy, wyposażone w tablice LED i LCD . Na potrzeby tych autobusów, w mieście pojawią się również 2 ładowarki stacjonarne i 1 pantografowa ładowarka mobilna. Inwestycja ta warta jest ok. 10 milionów złotych, natomiast 85% dofinansowania miasto pozyskało z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

16. Metamorfoza MOKu. Hale i korytarze przechodzą remont, powstały 2 nowoczesne łazienki. Dla kinomaniaków kino oferuje na bieżąco nowości filmowe, w czasie których można posilić się popcornem lub innymi przekąskami dostępnymi w holu MOK. Uruchomiono także Salę Kameralną oraz Kino Seniora.

17. Wsparcie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Mowa tutaj o zakupie nowych pojazdów ratowniczo – gaśniczych. Trafiły one do OSP Marciszów, OSP Żerkowice, a także do OSP Kromołów. Pieniądze na ten cel w głównej mierze pochodziły z budżetu Gminy Zawiercie, Komendy Głównej PSP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

18. Termomodernizacja ponad 30 budynków. Budynki, które obecnie są docieplane znajdują się przy ulicach : Kijowskiej 8 i 10 , Weneckiej 2, Marszałkowskiej 29, 31,35, 35a ,37 oraz 39, Zegadłowicza 14, Skłodowskiej 11, Szerokiej 16. Ponadto, w sprawie budynków przy ulicach: Bliskiej 1, Leśnej 22, Szkolnej 17, Wajzlera 6, Amatorskiej 13, Polskiej 5, Sienkiewicza 19, Aptecznej 1, 2, 4, 6, Niedziałkowskiego 2, 23, 24, 25, Marszałkowskiej 16, 18, 22, 23- trwają prace projektowe.

19. Inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców – nowy monitoring miejski. Po konsultacjach z funkcjonariuszami Komendy Policji, zakupiono nowe kamery (w tym również kamerę mobilną), które rozmieszczono w nowych , najbardziej newralgicznych punktach naszego miasta. Kamery pojawiły się :

– ul. Wojska Polskiego (w rejonie sklepu Tesco);

– Osiedle Kromołów (centrum);

– ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (kamera będzie obejmowała tereny przemysłowe po byłej Przędzalni i okolice pobliskich terenów działkowych).

W związku z tym, w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu utworzono również dodatkowe stanowisko obsługi monitoringu miejskiego. Dzięki temu zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy będą mieli dostęp do wszystkich kamer w mieście przez całą dobę.

20. Remonty dróg i chodników. To temat powracający jak bumerang. Jednak środki pozyskane na przebudowę i remonty gminnych dróg i chodników pozwoliły na ogromne przedsięwzięcia w tej dziedzinie w naszym mieście. Dotychczas remonty przeprowadzono w następujących lokalizacjach przy ulicach :

 • Kromołowska (remont 625-metrowego fragmentu nawierzchni od ulicy Snopkiewiczówny do ulicy Wiosny Ludów)
 • Piastowska (wymieniona nawierzchnia na całej długości jezdni i chodniki)
 • Stalowników (wyremontowano 290 metrów bieżących chodnika wraz z krawężnikami wzdłuż ul. Stalowników)
 • Sienkiewicza – (remont chodnika – odcinek od ulicy Równej do ulicy Polskiej po stronie budynków z numerami nieparzystymi)
 • Wyszyńskiego – (przebudowa ponad 500 metrów jezdni od skrzyżowania z ulicą 3 Maja. Zamontowano nowe krawężniki. Przy Przedszkolu Integracyjnym nr 3 powstał nowy chodnik i bezpieczne przejście dla pieszych)
 • Polska ( budowa kanalizacji deszczowej, wymiana nawierzchni od skrzyżowania z ulicą Łośnicką niemal do skrzyżowania z ulicą Przechodnią, nowe miejsca postojowe, odwodnienie drogi oraz rozbudowano oświetlenie uliczne. Inwestycja polegała także na wymianie chodnika od ulicy Przechodniej do ulicy Sienkiewicza oraz przebudowie parkingu przy Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego)
 • Kresowa (kapitalny chodnika)
 • Malinowej (nowa nawierzchnia z kostki brukowej, remont istniejącej kanalizacji deszczowej)
 • Wilgi (powstała nowa nawierzchnia jezdni, odwodnienie, chodnik i krawężniki)
 • Nad Wartą i Przejściowa w Zawierciu (budowa nowej nawierzchni jezdni z kostki brukowej. Powstał także nowy chodnik i kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie)
 • Wierczki-Północ (przebudowa jezdni i budowa kanalizacji deszczowej)
 • Dożynkowa (dotychczas gruntowa część drogi zyska nową asfaltową nawierzchnię. Dzięki temu ułatwiony zostanie dojazd do ul. Filaretów. Powstanie także nowy chodnik i krawężniki)

21. Bezpieczeństwo w pobliżu szkół. W rejonie SP 1 powstanie rondo na skrzyżowaniu dróg 11 Listopada, Włodowskiej, Mryzgłodzkiej i Szkolnej. Przejście dla pieszych przy szkole zostanie doświetlone. Ogłoszono już przetarg na tą inwestycję. Ponadto, przy SP 3 zmieniono organizację ruchu. Na ulicy Skłodowskiej, na odcinku od ul.Pomorskiej do ul. Daszyńskiego obowiązuje bowiem ruch jednokierunkowy, a także przeniesiono przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulica Daszyńskiego do bezpiecznej odległości.

22. Wsparcie dla policjantów. Mowa tutaj bowiem o zakupie hybrydowej Toyoty Corolli kombi, który sfinansowano ze środków budżetu gminy Zawiercie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz budżetu KWP w Katowicach. Oprócz tego, miasto sfinansowało także zakup dwóch aparatów NIKON D3500, a także nowoczesnego alkomatu Alcoquant 6020 plus.

23. Budżet obywatelski. Utworzono go bowiem z myślą o mieszkańcach – aby mogli sami decydować o wydatkowaniu części środków z budżetu gminy. Po raz pierwszy w naszym mieście, mieszkańcy już oddali swoje głosy na projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w mieście. 

Ponadto, powstała także Inicjatywa Lokalna, która pozwoli mieszkańcom mieć realny wpływ na rozwój miasta. Dzięki niej, można pozyskać wsparcie od miasta na rozwój działalności w różnych obszarach ( głównie chodzi o rozwój społeczności lokalnej, rewitalizację, porządek publiczny i wiele innych).

24. Wsparcie dla szkół i uczniów. W ramach programu Polska Cyfrowa, udało się zakupić aż 80 laptopów, które powędrowały do najbardziej potrzebujących rodzin w naszym mieście ( głównie wielodzietnych 3+). Oprócz tego, 4 zawierciańskie podstawówki ( SP 4, SP 6, SP 8 i SP 13) otrzymały dofinansowanie do zakupu nowości wydawniczych do swoich szkolnych bibliotek. Łącznie to kwota 40 tysięcy złotych.

25. Wsparcie organizacji pozarządowych. W roku 2019 przeznaczono na ten cel ponad 1 milion złotych, w roku 2020 była to kwota 1,5 mln złotych ( 44 dotacje) ,a także 100 tys.złotych w ramach małych grantów (15). Natomiast w bieżącym roku 2021 organizacje pozarządowe pozyskały dotychczas łącznie około 1,6 mln złotych.

26. Punkt paszportowy w Zawierciu. Po ponad roku zawieszenie jego działalności, udało się bowiem przywrócić jego funkcjonowanie. Od listopada nowy punkt paszportowy mieści się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Leśnej. W związku z tym, nie ma już konieczności podróżowania do Katowic lub Częstochowy celem chociażby złożenia wniosku, a następnie odebrania gotowego paszportu. Teraz wszystko możemy załatwić na miejscu, w Zawierciu

 

Źródło i foto : UM Zawiercie

 

Zobacz także:

Dofinansowanie do wycieczek szkolnych dla zawierciańskich podstawówek

Zawiercie w czołówce rankingu gmin – ogłoszono wyniki

Starosta zawierciański przyznał stypendia dla zdolnych uczniów

Dofinansowanie czytelnictwa w powiecie zawierciańskim dla szkół średnich

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *