Cmentarz Komunalny staje się przykładem proekologicznego myślenia i odpowiedzialności społecznej! Pojawiły się tam bowiem kolejne zniczodzielnie w Zawierciu. To regały, na których każdy może pozostawić znicze do ponownego wykorzystania. Ta prosta, a zarazem genialna inicjatywa to prawdziwy strzał w dziesiątkę, przynoszący korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.
Tego typu inicjatywa powstała w Zawierciu w 2022 roku. Wtedy to właśnie na terenie cmentarza komunalnego pojawiła się pierwsza zniczodzielnia.
Ulga dla Portfela i Zysk dla Środowiska
Kupowanie nowych zniczy, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych czy innych świąt, to często spory wydatek dla domowego budżetu. Dzięki akcji „Drugie życie” zniczy, każdy z nas może zaoszczędzić, jednocześnie dbając o planetę. Kolejne zniczodzielnie w Zawierciu to nie tylko ulga dla niejednego portfela, ale przede wszystkim realny wkład w ochronę środowiska. Pozostawione na regałach znicze, które są jeszcze w dobrym stanie, mogą zostać bowiem ponownie użyte przez inne osoby.
Każdego roku na cmentarzach w całej Polsce generowane są tony odpadów, z czego znaczną część stanowią zużyte znicze. Szklane obudowy, plastikowe wkładki, metalowe elementy – to wszystko zalega w kontenerach, obciążając system gospodarki odpadami. Dzięki recyklingowi zniczy unikamy powstawania ogromnej ilości śmieci, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych potrzebnych do produkcji nowych zniczy i redukujemy ślad węglowy związany z ich utylizacją. To kolejny krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie produkty są wykorzystywane jak najdłużej.
Jak Działa Nowy System?
Zasada działania jest niezwykle prosta: jeśli masz w domu znicze, które nadają się do ponownego użycia (np. czyste, nieuszkodzone szkło, spalone wkłady), możesz zostawić je na specjalnie przeznaczonych do tego regałach na cmentarzu. Z kolei osoby potrzebujące zniczy mogą swobodnie zabierać te pozostawione przez innych. To zatem piękny przykład wspólnotowej odpowiedzialności i wzajemnego wspierania się.
Inicjatywa Cmentarza Komunalnego w Zawierciu to doskonały przykład na to, jak małymi krokami można wprowadzać duże zmiany. To świadectwo, że dbanie o pamięć bliskich może iść w parze z troską o nasze wspólne dobro – środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że podobne rozwiązania pojawią się także na innych cmentarzach w Polsce!
Drodzy Czytelnicy,
Macie ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić? Historie, które zasługują na światło dzienne lub pomysł na artykuł, który warto poruszyć? Czekamy zatem na Wasze wiadomości!
Skontaktujcie się z nami, wysyłając e-mail na adres: kontakt@kulturalnezawiercie.pl lub wiadomość poprzez nasze media społecznościowe. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i z przyjemnością zgłębimy interesujące wątki.
Tworzymy bowiem tę przestrzeń z myślą o Was, dlatego Wasze inspiracje są dla nas niezwykle cenne.
- Barszcz Sosnowskiego: Inwazyjny Gigant Zagrożeniem dla Zdrowia i Środowiska
- Pijana 15-latka potrącona przez samochód. Trafiła do szpitala.
- Wakacyjny Vibe w Zawierciu! Przygotujcie się na Chillout w Parku Miejskim!
- Recydywistka z Zawiercia – kobieta z narkotykami w samochodzie i mieszkaniu
- Podwójna składka emerytalna dla bezdzietnych? Kontrowersyjna petycja w Sejmie
- Odkryj Zacisze Kromołów: Nowoczesne Mieszkania w Spokojnej Odsłonie
- Szlak Orlich Gniazd – Odkryj zamki i ruiny Jury krakowsko-częstochowskiej
- Piknik „Zaproś Sąsiada”: Nowy Wóz Strażacki dla OSP Mokrus
- Poszukiwany mim zatrzymany! Nietypowa interwencja zawierciańskiej drogówki
- Za kratami za narkotyki – 26-latek z Chruszczobrodu w rękach policji
- Wyniki matur w powiecie zawierciańskim – która szkoła najlepsza?
- Akcja „Kolej na zniżki” – ruszyła nowa odsłona akcji Kolei Śląskich
- Szkoła Muzyczna w Zawierciu z nową siedzibą: Więcej miejsca, lepsze warunki!