Powiat Zawierciański pozyskał imponującą kwotę ponad 1,5 miliona złotych na realizację projektu „Razem chronimy Dzieciństwo” – deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej w Powiecie Zawierciańskim oraz wsparcie osób opuszczających pieczę zastępczą.
To ogromny sukces, który pozwoli na kompleksowe i spersonalizowane wsparcie pieczy zastępczej. Ale nie tylko. Wsparcie otrzymają również dzieci oraz młodzieży objętych pieczą zastępczą, a także dla tych, którzy opuszczają ten system.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Całkowity koszt projektu wynosi 1 623 154,72 zł, z czego 1 541 996,98 zł to dofinansowanie (85% ze środków europejskich, 10% z budżetu krajowego). Projekt potrwa od 1 czerwca 2025 roku do 30 czerwca 2028 roku.
Kompleksowe wsparcie dla najbardziej potrzebujących
Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego modelu wsparcia dla rodzin, dzieci i młodzieży w Powiecie Zawierciańskim. Modelu, który będzie zgodny z kierunkiem deinstytucjonalizacji i będzie odpowiadał na realne potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki gruntownej diagnozie, wsparcie zostanie indywidualnie dopasowane do potrzeb każdej rodziny i wychowanka, co pozwoli na zwiększenie efektywności działań i wypracowanie trwałych zmian społecznych.
Planowane działania obejmują między innymi:
- Wzmocnienie kompetencji rodzin zastępczych oraz zminimalizowanie barier w dostępie do wysokospecjalistycznych form pomocy.
- Kompleksową opiekę nad wychowankami pieczy zastępczej.
- Wsparcie dla kadry Zespołu Organizacyjnego Rodzinnej Pieczy Zastępczej, poprzez szkolenia i superwizje, co zwiększy ich gotowość do rozwoju pieczy rodzinnej w Powiecie Zawierciańskim.
Projekt ma na celu rozbudowanie koszyka wsparcia i specjalistycznych form pomocy dla:
- 30 rodzin zastępczych
- 53 dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej
- 12 kandydatów na rodziców zastępczych
- 7 osób usamodzielnionych
Oczekiwane efekty
W ramach projektu planuje się objąć wsparciem łącznie 132 osoby. Szczególną uwagę zwrócono na osoby z niepełnosprawnościami – wsparciem objętych zostanie bowiem 23 takich beneficjentów. Istotnym efektem będzie również utworzenie 24 nowych miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej.
Realizacja projektu „Razem chronimy Dzieciństwo” to milowy krok w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. To też zapewnienie zindywidualizowanego podejścia do zaspokajania potrzeb społecznych w Powiecie Zawierciańskim. Dzięki niemu, dzieci i młodzież zyskają szansę na lepszą przyszłość w stabilnych i wspierających środowiskach.
Drodzy Czytelnicy,
Jeśli macie ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić, historie, które zasługują na światło dzienne, lub pomysł na artykuł, który warto poruszyć – czekamy na Wasze wiadomości!
Skontaktujcie się z nami, wysyłając e-mail na adres: kontakt@kulturalnezawiercie.pl lub wiadomość poprzez nasze media społecznościowe. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i z przyjemnością zgłębimy interesujące wątki.
Tworzymy tę przestrzeń z myślą o Was, dlatego Wasze inspiracje są dla nas niezwykle cenne.
- Lato na Zamku w Siewierzu: Rycerskie Pokazy, Gry Terenowe i Nocne Zwiedzanie!
- MKS Dwójka Zawiercie z kompletem medali
- Basen w Blanowicach – sporu ciąg dalszy
- Huta w Zawierciu z Wynikami Lepszymi niż Amerykańska Centrala
- PlusLiga wraca z przytupem! Nowy terminarz – zobacz, co nas czeka!
- Porodówka w Zawierciu w Elitarnym Gronie Najlepszych w Polsce
- Jubileusz 100-lecia OSP w Zawierciu-Bzowie
- Marszałkowska w Zawierciu – historia i przemiany ulicy
- Wielkie święto miasta – Dni Zawiercia 2025 – już za tydzień!
- Sezon PlusLigi 2025/2026 rusza już w październiku
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu
- Wypadek w Parkoszowicach: Interweniował śmigłowiec LPR
- Trwa sądowy spór o własność terenu pod basenem w Blanowicach
- Podsumowanie czerwcowej sesji Rady Miejskiej
- Lodówka Społeczna w Zawierciu ponownie dostępna