Polska w kryzysie – na ratunek przychodzi tarcza antyinflacyjna

Polska w kryzysie związanym z wysoką inflacją – Premier chce pomóc obywatelom złagodzić jej skutki. Wprowadził pakiet rozwiązań dla wszystkich Polaków.

 

Polska w kryzysie inflacyjnym znalazła się podobnie jak pozostałe kraje świata. Znaczący wpływ miała na to pandemia COVID-19. Polski rząd zdecydował jednak o wprowadzeniu pakietu rozwiązań, czyli tzw. tarczy antyinflacyjnej. Co ważne, skorzystają z niej wszyscy Polacy. Podczas czwartkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tego programu pomocowego.

Dodatek osłonowy

To finansowa pomoc dla wszystkich gospodarstw domowych. W związku z drastycznie rosnącymi cenami prądu i żywności, w 2022 roku pojawi się wsparcie, mające na celu zrekompensowanie wysokiej stawki VAT ( Unia Europejska niestety nie pozwala na całkowite czasowe zredukowanie stawki VAT do 0%). Przewiduje się, że dodatek trafi do 6,8 mln gospodarstw domowych. O jego wysokości decydować będzie kryterium dochodowe, które przedstawia się następująco :

– 400 zł w skali roku dla gospodarstw 1-osobowych ( dochody do 2100 zł miesięcznie / osobę)

– 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych ( dochody do 1500 zł miesięcznie / osobę)

– 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych ( dochody do 1500 zł miesięcznie / osobę)

– 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6 i więcej-osobowych ( dochody do 1500 zł miesięcznie / osobę)

W przypadku przekroczenia progu dochodowego, obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”. Wypłaty ruszą w dwóch ratach.

Obniżka VAT na prąd

Przez trzy miesiące ( styczeń – marzec) stawka VATu za energię elektryczną zmniejszy się z 23% na 5% . Pozwoli to zaoszczędzić gospodarstwom domowym nawet do 319 zł kwartalnie na opłatach za prąd.

Obniżka VAT na gaz

Przez trzy miesiące ( styczeń – marzec) stawka VATu za gaz ziemny zmniejszy się z 23% na 8% . Pozwoli to zaoszczędzić gospodarstwom domowym nawet do 140 zł kwartalnie na opłatach za gaz

Obniżka cen paliw

Od 20 grudnia 2021 do 20 maja 2022 akcyza będzie najniższa jaką dopuszcza Unia Europejska. Natomiast w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku podatek od sprzedaży detalicznej paliw zostanie zniesiony. Pozwoli to na wprowadzenie znacznych oszczędności w portfelach obywateli. W ostatnim czasie bowiem obserwujemy bardzo gwałtowny wzrost cen paliw.

 

Planuje się również oszczędności w administracji, poprzez ograniczenie tworzenia nowych etatów w 2022 roku. Dokładniej będą również analizowana wydatki publiczne. Szacuje się bowiem, że działania te przyniosą nawet do 5 miliardów złotych oszczędności.

 

Źródło i foto : gov.pl

 

Zobacz także

Tragiczny finał poszukiwań zaginionej Moniki – kobieta nie żyje

Znaleziono zwłoki kobiety – nieoficjalnie to ciało zaginionej Moniki z Jaworznika

Sesja rady miejskiej w Zawierciu – przyjęto uchwałę o podwyżce opłat za śmieci

Jarmark świąteczny w Zawierciu wprowadzi nas w iście świąteczny klimat

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *