Podwójna składka emerytalna dla bezdzietnych? Kontrowersyjna petycja w Sejmie

Podwójna składka emerytalna – czy osoby bezdzietne powinny taką płacić, a rodzice jedynaków wyższą o 50%? Taka propozycja, mająca na celu ratowanie polskiej demografii i systemu emerytalnego, trafiła do Sejmu w formie petycji obywatelskiej. Budzi ona jednak wiele kontrowersji i prawdopodobnie zostanie odrzucona.

Petycja, która wpłynęła do Sejmu 17 lutego 2025 roku, proponuje radykalne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z jej treścią, osoby, które ukończyły 30 lat i nie posiadają dzieci, miałyby płacić podwójną składkę emerytalną. Rodzice jednego dziecka musieliby natomiast liczyć się ze składką wyższą o 50%. Od tej zasady byłyby wyjątki – osoby z medycznie potwierdzoną bezpłodnością lub te, które straciły dziecko, zostałyby zwolnione z dodatkowych opłat.

Dlaczego taka propozycja?

Autor petycji argumentuje, że osoby bezdzietne „obciążają system, nie kompensując tego swoją partycypacją w jego przyszłym utrzymaniu”, ponieważ nie przyczyniają się do przyszłego wzrostu liczby podatników i składkowiczów. Jego zdaniem wprowadzenie podwyższonych składek mogłoby nie tylko zasilić ZUS o „kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie”, ale także zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci.
W uzasadnieniu petycji podkreślono, że polski system emerytalny opiera się na zasadzie zastępowalności pokoleń, gdzie pracujący finansują świadczenia obecnych emerytów. Autor wskazuje, że spadająca liczba urodzeń i pogarszająca się demografia destabilizują ten model. Propozycja ma również wymiar sprawiedliwości społecznej. Wnioskodawca argumentuje, że rodzice ponoszą znaczne koszty wychowania i edukacji, które w przyszłości przyczyniają się do utrzymania systemu, a osoby bezdzietne i rodziny z jednym dzieckiem powinny partycypować w systemie w sposób „bardziej sprawiedliwy”.

Stanowisko ekspertów i przyszłość petycji

Propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji (BEOS). Eksperci stanowczo zarekomendowali odrzucenie petycji, podkreślając, że osoby bezdzietne już obecnie wypełniają swoje zobowiązania wobec systemu, regularnie odprowadzając składki.
Głównym zarzutem wobec propozycji jest potencjalne naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Zróżnicowanie wysokości składek ze względu na stan rodzinny mogłoby prowadzić do nierównego traktowania obywateli, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie już 22 lipca podczas najbliższego posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Wszystko wskazuje jednak na to, że kontrowersyjna propozycja zostanie odrzucona.

Drodzy Czytelnicy,
Macie ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić? Historie, które zasługują na światło dzienne lub pomysł na artykuł, który warto poruszyć?  Czekamy zatem na Wasze wiadomości!
Skontaktujcie się z nami, wysyłając e-mail na adres: kontakt@kulturalnezawiercie.pl lub wiadomość poprzez nasze media społecznościowe. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i z przyjemnością zgłębimy interesujące wątki.
Tworzymy bowiem tę przestrzeń z myślą o Was, dlatego Wasze inspiracje są dla nas niezwykle cenne.

 

Zobacz także:

Post Author: Agnieszka

Dodaj komentarz