Oszuści

Oszuści coraz częściej wykorzystują pandemię

Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres, kiedy oszuści coraz częściej wykorzystują pandemię na  szereg nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy.

 

W dobie pandemii oszuści znaleźli szereg nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy – ostrzega zawierciańska  policja. Na ich ataki szczególnie narażone są osoby starsze, a także niesamodzielne. Wyłudzanie danych osobowych w celu zaciągnięcia kredytu pod pretekstem zbierania pieniędzy na fundacje, sprzedaż po mocno zawyżonych cenach cudownych maseczek i leków chroniących przed wirusem – to jedne z nowych pomysłów na jakie wpadli oszuści. Pojawiają się też niestety fałszywi wolontariusze, którzy oferują pomoc w zakupach i znikają z pieniędzmi.

 

Nie brakuje także klasycznych oszustw telefonicznych, gdzie rozmówca twierdzi, że jest znajomym osoby bliskiej, który potrzebuje pomocy finansowej albo policjantem, który prowadzi tajną akcję i prosi o oszczędności. Trudno winić seniorów, że dają się nabrać. W tym trudnym okresie, kiedy popada się w depresję izolacyjną, starsze osoby tracą rzeczywistą ocenę sytuacji. W samotności człowiek zaczyna tracić orientację, co złe, co dobre.

 

Jeśli nie ma się bliskich czy znajomych, którzy mogą pomóc w zrobieniu zakupów warto zadzwonić  do Miejskiego  Ośrodka  Pomocy  Społecznej . Bezpieczniej samemu zwrócić się do nich o pomoc i nie korzystać z tej oferowanej przez przypadkowe, nieznane nam osoby, które pukają do naszych drzwi. Rzeczy są doręczane pod drzwi. Nikt nie wchodzi. Osoby są informowane telefonicznie przez MOPS, że przyjdzie wolontariusz i dostaną paczkę

 

Zobacz także:  Obiekty sportowe w Zawierciu ponownie czynne – nowe wytyczne

Post Author: KulturalneZawiercie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *